Solaris

Charging Park

Innowacyjna stacja ładowania pojazdów elektrycznych

Solaris od wielu lat utrzymuje pozycję lidera w zakresie dostarczania nisko- i zeroemisyjnych rozwiązań komunikacyjnych do miast w całej Europie. To właśnie pojazdy zeroemisyjne są naszym priorytetem w obszarze sprzedaży i stanowią istotną część realizowanych przez nas zamówień. Inwestycja we własny Charging Park, czyli jedno centralne miejsce ładowania autobusów elektrycznych, była naturalnym krokiem rozwoju bezemisyjnej oferty.

inwestycje
Data publikacji: 13 lipca, 2023

Charging Park: centralne miejsce ładowania autobusów bateryjnych

Charging Park to innowacyjna, wielostanowiskowa stacja ładowania pojazdów bateryjnych: autobusów elektrycznych, autobusów wodorowych oraz trolejbusów.

Park powstał, aby umożliwić prezentowanie naszym klientom nowatorskich rozwiązań stosowanych w procesach uzupełniania energii w autobusach Solaris

Charging Park posiada również drugą niezwykle istotną funkcję: umożliwia testowanie nowych technologii oraz funkcjonalności w procesach ładowania i rozładowywania produkowanych pojazdów bateryjnych.

Na inwestycję składa się osiem stanowisk ładowania autobusów, mechanizmy pantografowe, wysepki do ładowania plug-in, odcinek sieci trolejbusowej, info-kiosk wyposażony w ekran LCD oraz pomieszczenie techniczne.

Nowość: VG2

To pierwszy w Polsce park dwukierunkowy, czyli taki, który wspiera funkcjonalność Vehicle to Grid (V2G), dwukierunkowego przepływu energii między pojazdem a siecią elektroenergetyczną. Technologia ta pozwala na elastyczne ładowanie oraz rozładowywanie pojazdów.

V2G umożliwia rozładowywanie pojazdów w celach testowych oraz wykorzystywanie ich jako mobilnych magazynów energii, co pozwala na bardziej ekonomiczne zarządzanie kosztami.

Na powierzchni 5.000 m2 parku zostały zainstalowane najnowocześniejsze systemy uzupełnienia energii od trzech dostawców.

Rozmaite rozwiązania: bo każde miasto jest inne

1

Pierwszy system ładowania zastosowany w Charging Park składa się z dwóch niezależnych ładowarek plug-in o mocy 150 kW, z których każda posiada funkcję V2G. To innowacyjne rozwiązanie zostało po raz pierwszy zrealizowane i dostarczone w pełnej funkcjonalności dwukierunkowej (ładowania i rozładowywania baterii autobusów) na rynek polski i jest jednym z pierwszych na rynku europejskim.

2

Drugi z systemów to innowacyjna ładowarka z ośmioma punktami ładowań o mocy od 150 kW do 600 kW, która pozwala na równoczesne ładowanie trzech pojazdów. Obecnie ładowarka jest wyposażona w odbieraki umożliwiające współprace ze wszystkimi typami pantografów stosowanych przez Solaris (pantograf odwrócony, pantograf podnoszony i pantograf najazdowy). Dodatkowo ładowarka posiada trzy rozwiązania plug-in. Jeden z nich to chłodzone cieczą złącze plug-in HPC umożliwiające ładowanie mocą do 300 kW. Dwa pozostałe punkty plug-in umożliwiają ładowanie do 150 kW.

3

Trzeci system ładowania zaimplementowany w parku jest oparty o czterowyjściową ładowarkę o łącznej mocy 360 kW, która umożliwia jednoczesne ładowanie dwóch autobusów z mocą do 150 kW lub w niedalekiej przyszłości jednego z mocą do 360 kW (tylko pantografy). Ładowarka ta obsługuje dwa wyjścia plug-in, pantograf podnoszony oraz pantograf odwrócony.

Innowacyjny i energooszczędny

Charging Park wyposażony jest w rozbudowaną instalację fotowoltaiczną, co pozwoli na zwiększenie udziału energii odnawialnej w codziennym zapotrzebowaniu na energię całej fabryki.

Charging Park to dziś jedna z najnowocześniejszych stacji ładowania w Europie. Możliwość testowania rozmaitych rozwiązań pozwoli nam precyzyjnie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie operatorów europejskich na autobusy elektryczne.

Powrót do listy artykułów

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn