solaris
Trollino:
tournée po Europie
Nowoczesne, bezemisyjne, ciche, niezależne od sieci trakcyjnej. Nowo produkowane trolejbusy to sprawdzony sposób na zrównoważoną mobilność współczesnych metropolii. Jak dokładnie wyglądają systemy trolejbusowe w Rydze, Gdyni, Bergen, Bukareszcie, Pradze, Bratysławie i Arnhem? Zapraszamy na przegląd najciekawszych trolejbusowych projektów z ostatnich lat!
Trolejbusy to rozwiązanie, które jest wykorzystywane w 300 miastach na całym świecie. Do ponad 60 z nich trolejbusy dostarczyła firma Solaris. Obserwując nieustanny rozwój tego segmentu, oferujemy kolejne innowacje i premiery w tym obszarze, takie jak 24-metrowy dwuprzegubowy trolejbus czy wyposażenie w dodatkowe baterie, umożliwiające jazdę poza siecią trakcyjną.
PRAGA
Najdłuższe trolejbusy w drodze na lotnisko
Trolejbusy powróciły do Pragi w 2019 roku po ponad 50 latach nieobecności. W kilka lat po tej historycznej rekonstrukcji, w 2023 roku, na ulice stolicy Czech wyjechały imponujące pojazdy, najdłuższe trolejbusy używane kiedykolwiek w transporcie publicznym w Czechach. 24-metrowe Trollino 24 posiadają aż dwa przeguby i pojemność pasażerską sięgającą niemal 180 osób. 20 takich megapojazdów kursuje dziś po bezemisyjnej trolejbusowej linii 59, łączącej dworzec Veleslavín z praskim lotniskiem.
Trollino 24 to idealna odpowiedź na zwiększające się potrzeby przewozowe zatłoczonej metropolii. Dzięki nim możliwości linii zwiększyły się nawet o 30%, co realnie przełożyło się na komfort pasażerów. Dwuprzegubowy trolejbus to symbol zmian w sposobie i możliwościach podróżowania. Zeroemisyjny i nowoczesny, a pomimo swojej długości, 24-metrowy trolejbus z podwójnym przegubem prowadzi się bardzo dobrze, w sposób porównywalny do konwencjonalnych autobusów.
GDYNIA
Supertrolejbusy – pomiędzy e-busem a trolejbusem
Gdynia nad Bałtykiem znana jest jako jedna ze stolic technologii trolejbusowej w Europie, a ponad sto Trollino wożących każdego dnia pasażerów na stałe wpisały się w krajobraz tego portowego miasta. Co ciekawe, to właśnie Gdynia nabyła w 2000 roku pierwszy trolejbus wyprodukowany przez Solarisa. Dwie dekady później do miejskiej floty dołączyły pojazdy szczególne – supertrolejbusy, czyli Trollino 12 electric. Modele te łączą w sobie zalety elektrobusów i niezawodność tradycyjnych trolejbusów. Jest ich sześć i spowodowały, że zeroemisyjna komunikacja publiczna dotarła do nowych dzielnic Gdyni na północy miasta, przez co znacząco wpłynęły na jakość mobilności w mieście.
Gdynia doskonale zna już trolejbusy wyposażone w baterie ładowane podczas jazdy. Supertrolejbusy to jednak nowy poziom technologiczny. To pojazdy, które mają podwójną homologację, zarówno jako trolejbusy, jak i jako elektrobusy. Trollino 12 posiadają baterie o pojemności 87 kWh, która jest głównym źródłem energii, i pantografy służące do ładowania baterii. Mogą być ładowane w dwóch trybach – zarówno kiedy poruszają się i korzystają z sieci, jak i w czasie postoju, kiedy mogą zostać ładowane przez wtyczkę. Bateria umożliwia pokonanie 70% trasy poza siecią. Podczas pozostałych 30% trasy supertrolejbus się ładuje.
BUKARESZT
Ogromna inwestycja w nową flotę
Bukareszt ma największą sieć transportową w Rumunii i jedną z największych w Europie. W mieście funkcjonuje aż 15 linii trolejbusowych, które składają się na ponad 160 km tras, po których kursuje 265 pojazdów. Niestety sporą część tych trolejbusów stanowiły pojazdy mocno już wysłużone i pamiętające jeszcze wiek dwudziesty. Bukareszt widzi jednak w tej technologii przyszłość – w 2022 roku miasto dokonało imponującego zakupu aż 100 innowacyjnych Trollino 12, wyposażonych w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i udogodnienia dla pasażerów i kierowców, a także w baterie.
Zakup zeroemisyjnych pojazdów stanowi kolejny krok Bukaresztu w kierunku poprawy jakości życia w mieście. 12-metrowe trolejbusy mają na pokładzie baterie Solaris High Power o pojemności 60 kWh, co pozwala im na pokonywanie dystansów do 20 km bez konieczności podłączania się do sieci trakcyjnej. Baterie trakcyjne są ładowane podczas jazdy (In-Motion Charging), jak również nocą, na terenie zajezdni.
>Tutaj< obejrzysz video z naszymi Trollino w Bukareszcie.
BERGEN
Jedyna linia trolejbusowa w kraju
W 2020 roku Solarisy Trollino po raz pierwszy dotarły do Norwegii i wyjechały na jedyną w kraju i jedną z dwóch w Skandynawii linii trolejbusowych. Linia numer 2 w Bergen liczy 7,5 km i funkcjonuje od 1950 roku. Dziesięć Solarisów Trollino 18 wyposażonych jest w baterie o pojemności 55 kWh, co pozwala na przejechanie około 11 kilometrów bez podłączenia do sieci trakcyjnej. To ważne, bo linia numer 2 została niedawno przedłużona o nowy odcinek w innej części Bergen. Aby do niego dotrzeć, Trollino muszą wyłącznie na bateriach pokonać 2 kilometry przebiegające przez malownicze centrum miasta, a potem ponownie podłączają się do trakcji i kontynuują swoją podróż.
RYGA
Wodorowe trolejbusy
Po ulicach Rygi kursuje ponad 160 trolejbusów marki Solaris. Wśród nich także Solarisy unikalne w skali Europy – trolejbusy wyposażone w baterie, a także w wodorowe ogniwa paliwowe. System wodorowy jeszcze bardziej wydłuża zasięg, jaki pojazd jest w stanie pokonać niezależnie od sieci trakcyjnej. Dzięki tej technologii każdy Solaris Trollino 18,75 przejeżdża nawet 100 km bez zasilania z sieci! Innowacyjna koncepcja wdrożona została na ryskiej linii 4, na której kursuje 10 pojazdów tego typu.
BRATYSŁAWA
24–metrowe Trollino na najbardziej obleganej linii
Na linii 71 w Bratysławie, pomiędzy Dworcem Głównym, ul. Miletičową a Dolnymi Honmi również możemy spotkać dwuprzegubowe 24-metrowe Trollino marki Solaris. 71 to popularna i najbardziej oblegana linia w stolicy Słowacji. Pojemny trolejbus okazał się więc idealnym rozwiązaniem dla metropolii z trasami o dużym natężeniu ruchu pasażerskiego. Dzięki 16 sztukom megatrolejbusów o imponującej pojemności około 200 pasażerów, udało się zwiększyć przepustowość pojedynczego kursu o prawie 50 osób. W godzinach szczytu trolejbusy kursują nawet co 3-4 minuty, co znacząco odciąża zapotrzebowanie linii.
Solaris Trollino 24 w Bratysławie. Fot. DPB.
ARNHEM
Trollino w wielkomiejskiej odsłonie MetroStyle
Arnhem to jedyne miasto w Holandii posiadające system trolejbusowy, który obejmuje dziś sześć linii obsługiwanych przez 43 “przegubowce na szelkach”, jak zwykło się mówić o 18-metrowej wersji trolejbusów. Na początku 2024 roku miejską flotę wzbogaciły nowoczesne Solarisy Trollino 18 w niezwykle eleganckim designie Metrostyle.
Dostarczone trolejbusy wyposażone są w technologię In-Motion-Charging oraz baterie, co daje im możliwość autonomicznej jazdy przez ponad 12 kilometrów. To parametry idealne do obsługi linii 352, głównej trasy w mieście, łączącej centralny dworzec w Arnhem z dworcem autobusowym w gminie Wageningen. Linia ma około 17 kilometrów i wcześniej obsługiwana była przez autobusy. Procent trasy przejechanej autonomicznie, czyli tylko na bateriach, w oderwaniu od sieci trolejbusowej, oblicza się na 75%. Plany przewoźnika zakładają przedłużenie linii z Wageningen do Ede-Wageningen, a wtedy trolejbus przejedzie nawet 82% trasy autonomicznie.
Trollino 18 Metrostyle. Fot. Mikolaj Bartlomiejczyk.
Trolejbusy zyskują na popularności jako nowoczesne, bezemisyjne rozwiązanie, przynoszące korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku. Rozwój technologii sprawił, że są znakomitą alternatywą dla spalinowych pojazdów i stają się symbolem zrównoważonej mobilności miejskiej. Łącząc tradycję z nowoczesnością, z powodzeniem odpowiadają na wyzwania współczesnych aglomeracji.
Najnowsze artykuły
Trollino 24 w Pradze
Zawitaliśmy z wizytą do praskiego przewoźnika, by sprawdzić jak nasze Trollino 24 prezentują się w stolicy Czech.Raport zrównoważonego rozwoju
Solaris publikuje Raport zrównoważonego rozwoju za rok 2023: ambitne kroki firmy w kierunku neutralności emisyjnejOdrodzenie trolejbusów: czyli tradycja spotyka innowację
Bezemisyjne i ciche, mogą być dziś symbolem zrównoważonej mobilności i wysokiego standardu życia w mieście, na równi z autobusami elektrycznymi…