DUISBURG
W KIERUNKU
ZEROEMISYJNOŚCI
AUTOBUSY WODOROWE SOLARIS CZĘŚCIĄ WODOROWEJ REWOLUCJI REGIONU
Już w tym roku na ulice Duisburga wyjadą pierwsze autobusy wodorowe w historii. Lokalny operator transportu publicznego Duisburger Verkehrsgesellschaft AG (DVG) zamówił łącznie 25 autobusów marki Solaris wyposażonych w wodorowe ogniwa paliwowe. To ważny krok w inwestycji lokalnego zrównoważonego transportu publicznego, którego cel jest ambitny – do 2030 roku cała spalinowa autobusowa flota miejska ma zostać zastąpiona wyłącznie pojazdami zero-emisyjnymi.
Duisburg to jedno z miast, które od dawna kładzie nacisk na ekologiczne rozwiązania w transporcie publicznym. Zobowiązanie to wynika z chęci wprowadzania innowacji w lokalnym transporcie miejskim, ale stanowi również ważny wkład w przestrzeganie przepisów Dyrektywy Czystych Pojazdów (Clean Vehicles Directive). Miasto zdecydowało się osiągnąć te cele jak najszybciej i zastąpić całą flotę autobusów z silnikiem diesla autobusami wodorowymi już do 2030 roku. O kluczowych aspektach współpracy z marką Solaris i wodorowych planach regionu rozmawiamy z Haraldem Boogiem, Kierownikiem ds. zarządzania pojazdami w DVG.
WYBÓR TECHNOLOGII
Każde miasto, które mierzy się z wyzwaniem zielonej transformacji prędzej czy później musi podjąć decyzję w sprawie wyboru bezemisyjnej technologii, w którą zamierza zainwestować. Odpowiedź na to, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej jest bardzo indywidualna i zależy od szeregu czynników i uwarunkowań, m.in. dostępnej infrastruktury, charakterystyki tras na poszczególnych linii, czy dostępnych zasobów energetycznych. W przypadku Duisburga wybór okazał się być jednoznaczny.
„Zasięg i elastyczność w działaniu sprawiły, że autobusy wodorowe okazały się najkorzystniejszą alternatywą.”
Harald Boog, Kierownik ds. zarządzania pojazdami, DVG.
Ta pewność została zbudowana w oparciu o szczegółowe badania porównawcze, które znacznie ułatwiły proces decyzyjny. Badanie zlecone przez DVG obejmowało różne rodzaje pojazdów, w tym autobusy bateryjne, a także z silnikiem diesla – te ostatnie jednak dodano jedynie jako wartość porównawczą. Liczne wyliczenia biorące pod uwagę lokalne warunki wskazały, że to autobusy wodorowe spełniają oczekiwania miasta, zarówno pod względem operacyjnym i ekonomicznym.
Harald Boog, Kierownik ds. zarządzania pojazdami DVG, podczas wizyty w fabryce Solaris.
RYNEK NIEMIECKI DYNAMICZNIE INWESTUJE W WODÓR
Zakup autobusów wodorowych Solaris wpisuje się w szerszą strategię nie tylko regionu, ale całej niemieckiej transformacji na rzecz ekologicznego transportu.
„Duisburg jest jednym z pięciu niemieckich miast, które zostały wyznaczone jako centra kompetencji w zakresie wodoru. Ponadto Duisburg ma największy port śródlądowy w Europie i dobrze rozwiniętą infrastrukturę przemysłową, co sprawia, że dostawy wodoru będą szczególnie opłacalne”
– stwierdza Boog.
Miasto zarejestrowało też projekt „Centrum Edukacji Wodorowej”, będący państwowym programem wsparcia na rzecz wycofywania się z węgla.
INFRASTRUKTURA
DVG planowanuje budowę stacji tankowania wodoru.
„Na razie w zajezdni DVG będzie jedna stacjonarna stacja tankowania, która z powodzeniem pokryje całe zapotrzebowanie na wodór. Wciąż jednak rozważamy budowę rurociągu lub elektrolizera„
– wyjaśnia Harald Boog.
Solaris Urbino 18 hydrogen.
ZAMÓWIONE MODELE
DVG zamówiło od Solarisa łącznie 25 autobusów wodorowych. Jedenaście z nich to pojazdy w wersji 12-metrowej, pozostała część dotyczy wersji przegubowej, 18-metrowej.
„To milowy krok w kierunku uczynienia transportu publicznego w Duisburgu całkowicie bezemisyjnym i zrównoważonym„
– mówił podczas podpisywania umowy Marcus Wittig, Prezes DVG.
Urbino 12 hydrogen oraz Urbino 18 hydrogen, które za kilka miesięcy trafią na ulice Duisburga, to ciche i bezemisyjne pojazdy zasilane energią z ogniwa paliwowego o mocy odpowiednio 70 kW i 100 kW. Jednostkę napędową w wodorowych Solarisach stanowi elektryczny silnik trakcyjny o mocy 160 kW w pojazdach dwunastometrowych i 240 kW w przegubowych. Oprócz tego zamówione pojazdy będą wyposażone w baterie Solaris High Power, które stanowią dodatkowy magazyn energii elektrycznej. W autobusach wodorowych energia elektryczna powstaje w procesie odwróconej elektrolizy wody i przekazywana jest bezpośrednio do układu napędowego. Pojazdy są więc przyjazne dla środowiska, nie generując żadnych szkodliwych substancji do otoczenia.
Komfort i bezpieczeństwo podróżującym zapewnią wydajna klimatyzacja z pompą ciepła, monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Pracę kierowcy wspierać będą rozbudowane systemy wsparcia (ADAS), m.in. wykrywające pieszych i rowerzystów w tzw. martwym polu, alarmując prowadzącego autobus sygnałami dźwiękowymi i wizualnymi. W bieżącej eksploatacji pomoże eSConnect, opracowany przez Solarisa system monitorowania i zarządzania flotą autobusową.
„Autobusy będą obsługiwały wszystkie trasy w ramach naszej sieci w Duisburgu„
– podopowiada Boog.
Solaris Urbino 12 hydrogen.
WSPÓŁPRACA Z FIRMĄ SOLARIS
Pozycja Solarisa na rynku niemieckim jest silna. Wielu operatorów wskazuje markę Solaris jako solidnym partnerem w zakresie dostaw autobusów. Boog podkreśla zadowolenie z wyniku przetargu, a DVG jest przekonany o wysokiej jakości zamówionego produktu, nawet pomimo stosunkowo młodej technologii.
„Solaris jest uznawany jako solidny partner w zakresie dostaw autobusów, więc liczymy na produkt który gwarantuje wysoki stopień niezawodności i dostępności, a także na krótki czas reakcji i dobre wsparcie techniczne, które są dla nas kluczowe we współpracy„
– deklaruje Boog.
Dzięki ambitnym planom miasta Duisburg już wkrótce może stać się liderem w ekologicznym transporcie publicznym, będąc wzorem dla innych miast w Niemczech i Europie.
Najnowsze artykuły
Frankfurt na wodorowej ścieżce ku przyszłości
W ostatnich tygodniach przewoźnik In-der-City-Bus GmbH (ICB) wprowadził do swojej floty kolejne 10 autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen.Zeroemisyjne autobusy w Barcelonie i Madrycie
Solaris zrealizował właśnie dwa duże kontrakty na autobusy bezemisyjne dla czołowych hiszpańskich przewoźników: Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) oraz EMT…Kolejny udany sezon targowy za nami. Solaris obsypany nagrodami!
Nasze zeroemisyjne pojazdy w tym roku z dumą prezentowaliśmy na stoiskach targowych w Strasburgu, Kielcach i Madrycie.