Urbino 18

hydrogen

Jeszcze więcej czystych kilometrów

Solaris Urbino 18 hydrogen – przegubowy autobus napędzany wodorem. Pojazd we
wrześniu 2022 dołączył do swojego 12-metrowego poprzednika, który od lat cieszy się zainteresowaniem klientów w Europie. Perfekcyjnie dobrane komponenty systemu wodorowego, zoptymalizowane parametry ogniwa i zupełnie nowy napęd modułowy dały znakomite efekty: świetne osiągi autobusu przy zupełnie bezemisyjnej jeździe. Urbino 18 hydrogen to zdecydowanie gwiazda w portfolio Solarisa.

EVENTY
Data publikacji: 11 lipca, 2023

Rosnące zainteresowanie rynku

W Solarisie od lat obserwujemy rosnące zainteresowanie modelami napędzanymi wodorem. Już dziś ponad 100 “wodorowców” naszej marki wozi pasażerów we Włoszech, Niemczech, Holandii, Szwecji i w Polsce. Kolejne autobusy są w produkcji i wkrótce rozpoczną kursy w miastach m.in. w Hiszpanii, Francji, Czechach i Słowacji.

W naszej ofercie od dawna mamy 12-metrowy autobus wodorowy Urbino 12 hydrogen. W 2022 roku wodorowe portfolio uzupełniliśmy o pojazd przegubowy. Urbino 18 hydrogen powstało jako odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie rynku na pojazdy wodorowe.

Chcemy zapewnić klientom jak największy wybór pojazdów bezemisyjnych – tych napędzanych wodorem, ale także autobusów bateryjnych czy też trolejbusów.

Urbino 18 hydrogen – udoskonalona technologia

W Urbino 18 hydrogen głównym źródłem energii jest wodór. Sercem autobusu jest najnowocześniejsze dostępne na rynku ogniwo wodorowe, pełniące funkcję miniaturowej elektrowni wodorowej. W ogniwie wodór przekształcany jest w energię elektryczną, przekazywaną następnie do układu napędowego. Zastosowane w pojeździe baterie Solaris o pojemności około 60 kWh pełnią funkcję wspomagającą, np. podczas przyspieszania, wykorzystywane są także do rekuperacji.

Więcej miejsca

Pojazd nie posiada klasycznej komory silnika, ponieważ został wyposażony w napęd modułowy. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce pozwoliło na zwiększenie pojemności pasażerskiej. Co więcej, dzięki eliminacji komory silnika, poszerzyła się również przestrzeń na dachu pojazdu, gdzie zamontowano kompozytowe, lekkie butle z wodorem o łącznej pojemności 51,2 kg. Zastosowanie napędu modułowego ułatwi również serwisowanie pojazdu, gdyż główne elementy układu napędowego dostępne są z poziomu podłogi.

Duży zasięg

Dzięki zastosowanej technologii wodorowej oraz zwiększonej liczbie nowych i lekkich zbiorników na wodór, premierowy pojazd doskonale sprawdza się na długich trasach. Na jednym tankowaniu może pokonać ok. 350 km w różnych warunkach pogodowych. Proces zatankowania zbiorników do pełna zajmuje ok. 20 minut. W zależności od konfiguracji, na jego pokładzie może podróżować nawet 140 osób. Najnowszy model może być również homologowany w klasie II, co umożliwia obsługę tras międzymiastowych.

Najwyższe systemy bezpieczeństwa

Nasi klienci mają możliwość dostosowania pojazdu do indywidualnych potrzeb. Autobus dostępny jest w czterech wariantach układu drzwi: 2-2-2-0, 1-2-2-0, 1-2-2-2 oraz 2-2-2-2. Standardowym rozwiązaniem w nowym modelu jest system klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej z funkcją grzania pompą ciepła, która do uzyskania odpowiedniej temperatury wykorzystuje ciepło pochodzące z otoczenia. Klimatyzacja miejsca pracy kierowcy zasilana jest z układu przestrzeni pasażerskiej. W ramach dodatkowych funkcjonalności klienci mogą wybrać m.in. rozwiązania z zakresu ADAS, czyli automatycznych systemów wsparcia kierowcy, takich jak MirrorEye czy Mobileye Shield+.

Powrót do listy artykułów

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn