Przegubowe

Elektrobusy

POD LUPĄ

czyli szósty test porównawczy autobusów elektrycznych
w Bonn

Po raz szósty niemiecki magazyn „Omnibusspiegel” zaprosił do Bonn przedstawicieli branży autobusowej na przegląd porównawczy e-busów. W tym roku ocenie poddano bateryjne przegubowce różnych marek, w tym naszą zeszłoroczną premierę: 
autobus Solaris Urbino 18 electric.

EVENTY
Data publikacji: 30 kwietnia, 2024

Ponad 100 uczestników z ośmiu krajów europejskich przybyło w kwietniu do Bonn na przegląd porównawczy elektrobusów, tym razem w wersji przegubowej o długości 18 metrów. W tegorocznej oficjalnej rywalizacji wzięły udział bateryjne pojazdy czterech producentów: firmy Solaris, Ebusco, MAN Truck & Bus oraz Mercedes-Benz.

“Dziś ogromna większość zeroemisyjnych autobusów jeżdżących po Europejskich miastach jest marki Solaris. Dzięki naszym klientom mamy możliwość dostarczania coraz więcej autobusów elektrycznych oraz z ogniwami wodorowymi. Dzisiaj prezentujemy najnowsze osiągnięcie naszego działu Badań i Rozwoju”

Mateusz Figaszewski, Institutional Partnerships & External Relations Director, Solaris Bus & Coach

DZIENNIKARZE I OPERATORZY MÓWIĄ “SPRAWDZAM”

 

Możliwości operacyjne autobusów testowali nie tylko dziennikarze międzynarodowych magazynów branżowych, ale również przedstawiciele przedsiębiorstw transportowych i operatorów autobusowych. Pojazdy oceniane były na podstawie szczegółowych ankiet – zarówno z perspektywy kierowcy, jak i pasażerów. E-busy badane były także pod kątem przyjazności obsługi i napraw.

Choć w oficjalnym konkursie wzięły udział cztery autobusy przegubowe, testowano łącznie siedem elektrobusów. Przez cztery kolejne dni testowe pojazdy przejechały łącznie 2432 kilometry, a ich osiągi były sprawdzane na wymagającej trasie autobusowej przebiegającej przez Bonn i okolice.

Na zdjęciu: Thorsten Wagner, Redaktor Naczelny magazynu „Bus Blickpunkt”

“Napęd modułowy zastosowany w tym modelu, pozwolił  nam umieścić wszystkie baterie na dachu i w ten sposób zwiększyć pojemność pasażerską. Baterie o łącznej pojemności 800 kWh, przekładają się z kolei na naprawdę imponujący zasięg do 600 km na jednym ładowaniu”

– mówił podczas prezentacji Mikołaj Ratajczak, Product Owner BEV, Solaris Bus & Coach

W WYŚCIGU SOLARIS POSTAWIŁ NA PRODUKTOWĄ NOWOŚĆ

Jako jeden z wiodących producentów na europejskim rynku autobusów elektrycznych, Solaris na testach zaprezentował swoją ubiegłoroczną premierę – Solarisa Urbino 18 electric, który oferuje wysoki zasięg operacyjny, sięgający nawet 600 km bezemisyjnej jazdy. Autobus został oparty na nowej architekturze układu napędowego i najnowszej technologii bateryjnej, co pozwoliło wyeliminować tradycyjną wieżę silnika, maksymalizując przy tym przestrzeń pasażerską. Urbino 18 electric jest w pełni zgodne z normami bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa, oraz wymogami GSR2.

Dla uczestników testu w Bonn dostępny był także rzadki okaz – zabytkowy autobus przegubowy Mercedes Benz O317 z nadwoziem Vetter z roku 1974. „Old timer” nadał wydarzeniu nostalgiczny charakter, pokazując, jaka ewolucja dokonała się w technologii autobusowej na przestrzeni prawie pięciu dekad.

“Miło jest zobaczyć, jak technologia posuwa się do przodu. Test jest przeprowadzany co roku, ale też co roku pojawia się coś nowego w branży

– Riccardo Schiavo, dziennikarz Sustainable Bus.

COŚ WIĘCEJ NIŻ SAM TEST

 

Wydarzenie było czymś więcej niż tylko platformą do rywalizacji; było to spotkanie liderów branży, ekspertów i entuzjastów, których łączy zaangażowanie w rozwój zrównoważonego transportu miejskiego. Była to także wyjątkowa okazja do zaprezentowania innowacji, dotychczasowych osiągnięć i dalszych planów rozwojowych w obszarze autobusów zeroemisyjnych.

Jak wyglądały testy autobusów elektrycznych w Bonn?
ZOBACZ VIDEO Z URBINO 18 ELECTRIC W ROLI GŁÓWNEJ

Solaris Urbino 18 electric na testach autobusów elektrycznych
GALERIA ZDJĘĆ

 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn