TROLLINO 24
W PRADZE
Dwuprzegubowy GIGANT na szelkach
Solaris dostarczył do Pragi 20 nowoczesnych, dwuprzegubowych trolejbusów Trollino 24. To najdłuższy model w portfolio producenta, który przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoje imponujące rozmiary, ale także zaawansowane technologie. Zawitaliśmy z wizytą do praskiego przewoźnika Dopravní podnik hl. m. Prahy, by sprawdzić jak nasze Trollino 24 prezentują się w stolicy Czech.
PRAGA – LIDER W ROZWIJANIU ZRÓWNOWAŻONEJ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
Praga to przykład miasta, które od lat intensywnie inwestuje w rozwój zrównoważonej komunikacji miejskiej. Stolica Czech powszechnie znana jest z efektywnego systemu transportu publicznego. Codziennie z komunikacji miejskiej w Pradze korzysta blisko 1,3 miliona pasażerów, co stawia to miasto w czołówce europejskich stolic. System komunikacji miejskiej w Pradze obejmuje także sieć trolejbusową. Co ciekawe, kilka lat temu, w 2019 r., trolejbusy powróciły do Pragi po ponad 50 latach nieobecności – w latach 70. XX władze miasta zdecydowały o likwidacji trolejbusów z oferty miejskiej mobilności. Imponujące 24-metrowe Trollino wyjechały na ulice stolicy Czech kilka lat po tej historycznej rekonstrukcji, otrzymując jednocześnie tytuł najdłuższych trolejbusów kiedykolwiek używanych czeskim w transporcie publicznym. 20 takich megapojazdów kursuje dziś po bezemisyjnej trolejbusowej linii 59, łączącej dworzec Veleslavín z praskim lotniskiem.
SOLARIS TROLLINO 24 – DŁUGI, WYDAJNY, EKOLOGICZNY
Model Trollino 24 to najdłuższy trolejbus w ofercie Solaris. Dokładna długość tego unikatowego, dwuprzegubowego pojazdu wynosi 24 700 mm. Trollino 24 to model pięciodrzwiowy, o układzie drzwi 2-2-2-2-2.
Na swoim pokładzie mieści jednocześnie 179 pasażerów, w tym 54 na miejscach siedzących, co czyni go idealnym rozwiązaniem na najbardziej obciążonych trasach w mieście.
Każdy z Solarisów Trollino 24 jest wyposażony w dwa silniki trakcyjne oraz baterie Solaris High Power, które umożliwiają pokonywanie odcinków trasy bez zasilania z sieci trakcyjnej. Ładowanie baterii odbywa się podczas jazdy, tzw. „in motion charging”, oraz nocą w zajezdni, co zwiększa operacyjność tego modelu.
WYGODA I BEZPIECZEŃSTWO KIEROWCY I PASAŻERÓW
Praskie Trollino 24 są wyposażone w systemy zapewniające komfort podróżnym, wydajna klimatyzacja czy system monitoringu, uwzględniający m.in. wnętrze pojazdu, kamery zewnętrzne do obserwacji boków i tylnej części pojazdu w widoku 270 stopni, kamerę cofania i podgląd pantografów. Kierowcy mogą realizować swoje codzienne zadania w komfortowej i bezpiecznej kabinie typu zamkniętego. Model ten został wyposażony też w czujnik zmierzchu i deszczu, który automatycznie uruchamia światła i wycieraczki. Wewnątrz pojazdu zostały również przewidziane dwie zatoki dla osób poruszających się na wózkach. Zarówno oświetlenie przestrzeni pasażerskiej, jak i oświetlenie zewnętrzne zostały zaprojektowane w technologii LED.
Najnowsze artykuły
Frankfurt na wodorowej ścieżce ku przyszłości
W ostatnich tygodniach przewoźnik In-der-City-Bus GmbH (ICB) wprowadził do swojej floty kolejne 10 autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen.Zeroemisyjne autobusy w Barcelonie i Madrycie
Solaris zrealizował właśnie dwa duże kontrakty na autobusy bezemisyjne dla czołowych hiszpańskich przewoźników: Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) oraz EMT…Kolejny udany sezon targowy za nami. Solaris obsypany nagrodami!
Nasze zeroemisyjne pojazdy w tym roku z dumą prezentowaliśmy na stoiskach targowych w Strasburgu, Kielcach i Madrycie.