ZEROEMISYJNE

AUTOBUSY

W BARCELONIE
I MADRYCIE

Zrealizowaliśmy właśnie dwa duże kontrakty na autobusy bezemisyjne dla dwóch czołowych hiszpańskich przewoźników, dostarczając 38 autobusów wodorowych dla Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) oraz 50 autobusów elektrycznych dla EMT Madrid. Realizacja tych zamówień to ważny punkt w ambitnych planach obu miast, których celem jest dalsza dekarbonizacja transportu publicznego.

EVENTY
Data publikacji: 2 grudnia, 2024

BARCELONA:  LIDER ZEROEMISYJNEGO TRANSPORTU W HISZPANII

Dzięki wprowadzeniu do eksploatacji 38 nowych autobusów Solaris, TMB ma już w swojej flocie 46 autobusów wodorowych oraz 196 autobusów elektrycznych, stając się wzorem w dziedzinie zrównoważonej mobilności. TMB jako pierwsze w Hiszpanii wprowadziło do ruchu autobus napędzany wodorem, a dziś wyznacza nowe standardy, włączając do floty pierwszą w kraju przegubową wersję tego pojazdu,

Laia Bonet, Prezes TMB.

Barcelona to jedno z pierwszych miast w Europie, które zdecydowało się wprowadzić zeroemisyjny transport publiczny i nadal kontynuuje swój ambitny plan transformacji floty. Dostarczając łącznie 38 autobusów wodorowych (36 Urbino 12 hydrogen oraz 2 przegubowe Urbino 18 hydrogen), zrealizowaliśmy największe zamówienie na autobusy wodorowe w Hiszpanii. W raz z tym zamówieniem, Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) spełniło swoją obietnicę 25% zeroemisyjnej floty do końca 2024 roku. TMB uruchomiło też już trzy w pełni zeroemisyjne linie w mieście.

Barcelona dokłada wiele starań,
aby promować zrównoważoną
mobilność. 
Już dziś, według oficjalnych danych miasta, 85% podróży  odbywa się za pomocą komunikacji miejskiej, roweru lub  pieszo.  Symulacje komputerowe przeprowadzone na zlecenie włodarzy miasta pokazują, że wystarczyłoby usunąć 15% samochodów z Barcelony, aby odzyskać 60% przestrzeni publicznej.

To zadanie niełatwe przez dziesiątki lat podczas projektowania miasta skupiano się przede wszystkim na ruchu samochodowym. Dlatego miasto inwestuje równolegle – w łatwodostępny, nowoczesny i wydajny transport publiczny, jak i architekturę miasta – m.in. uruchamiając takie projekty jak „superbloki czyli specjalne przestrzenie, w których ruch samochodowy ograniczony jest tylko do mieszkańców. Priorytetem są więc piesi, a w drugiej kolejności zrównoważony miejski transport. 

Miasto uruchomiło też już pierws publiczną stację wodorową.  Dziś Barcelona dysponuje flotą 196 autobusów elektrycznych i 46 wodorowych. 

BARCELONA: WODOROWE SOLARISY JUŻ NA ULICACH MIASTA 

Głównym źródłem energii w zamówionych autobusach jest wodór, a centralny punkt w pojazdach stanowi najnowocześniejsze ogniwo paliwowe, które działa jak miniaturowa elektrownia wodorowa. Wodór jest tam przekształcany w energię elektryczną, która dalej jest przekazywana do układu napędowego.   

Wodorowe Solarisy są wyposażone w nowoczesne ogniwa paliwowe o mocy 70 kW w modelu Urbino 12 hydrogen i 100 kW w wersji przegubowej Urbino 18 hydrogen. Pojazdy posiadają również dodatkową niewielką baterię trakcyjną Solaris High Power, pełniącą funkcję pomocniczą. Sercem napędu jest centralny elektryczny silnik trakcyjny. Najnowsza technologia w parze z rozbudowanymi systemami bezpieczeństwa,  gwarantują komfortowe, bezpieczne i niezawodne warunki jazdy zarówno z perspektywy kierowcy, jak i pasażerów. 

Autobusy obsługują już regularny ruch miejski.

Solaris Urbino 18 hydrogen dla TMB – pierwszy przegubowy autobus wodorowy w Hiszpanii.

MADRYT: ZEROEMISYJNA FLOTA DO 2030

Jeśli uda się osiągnąć nasze cele, pod koniec tego roku stolica Hiszpanii stanie się miastem z największą flotą elektrycznych autobusów miejskich w Europie,

Borja Carabante, Delegat ds. Planowania Urbanistycznego, Środowiska i Mobilności w Radzie Miasta Madryt.

Madryt to kolejne hiszpańskie miasto, które stawia na zeroemisyjność i konsekwentnie realizuje swoje ambitne transportowe cele. Plan miasta zakłada posiadanie w pełni zeroemisyjnej floty do 2030 roku. Ten cel wspierają m.in. nowo dostarczone pojazdy marki Solaris – łącznie 50 autobusów elektrycznych – 30 sztuk w wersji 12-metrowej oraz 20 sztuk modelu Urbino 9 LE electric. Zamówienie zostało złożone w ubiegłym roku.

W grudniu 2022 roku spółka ogłosiła wycofanie z użytku ostatniego pojazdu z tradycyjnym napędem spalinowym.  Jeszcze przed końcem roku co piąty autobus kursujący po Madrycie będzie elektryczny. Do końca 2025 roku stołeczny ratusz zakłada, że będzie to już co czwarty pojazd. Z kolei do 2030 roku, Zgodnie ze Stategią Departamentu Urbanistyki, Mobilności i Środowiska, kierowanego przez Borję Carabante, cała flota Miejskiego Przedsiębiorstwa Transportowego (EMT) ma być w 100% elektryczna.  

Plan strategiczny EMT do 2025 roku kładzie również nacisk na czyste źródła energii: spółka będzie korzystać z instalacji fotowoltaicznych oraz zielonego wodoru. 

MADRYT: ELEKTRYCZNE SOLARISY JUŻ NA TRASACH 

Za napęd autobusów elektrycznych Solarisów odpowiada silnik centralny, wyposażany w energię pochodzącą z baterii Solaris High Energy. Ładowanie autobusów może odbywać się zarówno poprzez wtyczkę plug-in, jak i pantograf. W obydwu modelach kabina kierowcy została zaprojektowana zgodnie ze standardami i wymogami EMT, tak by zintegrowane z nią urządzenia wspomagające kierowcę, pozwoliły uzyskać bezpieczne i ergonomiczne miejsce pracy. Wśród udogodnień warto wymienić m.in. nowoczesny system monitoringu, zastosowany w miejsce tradycyjnych lusterek.  

Dodatkowo EMT Madrid zamówił usługę eSConnect, która pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał floty pojazdów bateryjnych. System ten poprawia możliwości diagnostyczne i serwisowe, znacznie ułatwia również precyzyjne planowanie potrzeb poszczególnych linii. 

Wraz z realizacją tego kontraktu, EMT Madrid posiada w swojej flocie 360 marki Solaris, w tym modele napędzane gazem ziemnym CNG.  

SOLARIS: EUROPEJSKI LIDER E-MOBILNOŚCI

Solaris jest europejskim liderem e-mobilności, zajmując pierwsze miejsce pod względem łącznej liczby dostarczonych autobusów zeroemisyjnych – elektrycznych i wodorowych – od 2012 roku. W skład naszej oferty zeroemisyjnych pojazdów wchodzą także trolejbusy Trollino. Łącznie z nimi dostarczyliśmy już ponad 5000 tego typu pojazdów do 24 krajów i 260 miast w całej Europie.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn