#MIASTOMISJA

Solaris

Podsumowanie pierwszej edycji

Zakończyła się pierwsza edycja akcji #MiastoMisja Solaris, promującej transport publiczny wśród dzieci. W trzech szkołach podstawowych na terenie Poznania powstały eko-realizacje: murale oddychające i ogród wertykalny oczyszczający powietrze.

esg
Data publikacji: 1 czerwca, 2023

#MiastoMisja Solaris to akcja edukacyjna rozpoczęta przez naszą firmę wiosną 2022 roku. Projekt składał się z trzech elementów: eko-warsztatów, gry miejskiej oraz konkursu, w którym do wygrania były oddychające murale oraz ogrody wertykalne oczyszczające powietrze.

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie hipernowoczesnego ekologicznego autobusu przyszłości.

Nadesłane przez uczestników prace okazały się być niezwykle kreatywne i oryginalne, a jury konkursu miało przed sobą niełatwe zadanie.

Zwycięzcami zostali:

  • Szkoła Podstawowa nr 19 os. Oświecenia 1, Poznań
    Ekipa Eko 19-nastka
  • Dwujęzyczna Polsko-Angielska Prywatna Szkoła Podstawowa ul. Piwna 1, Poznań
    Ekipa: π-wna
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 os. Łokietka 104, Poznań
    Ekipa: Krejzolki Konstruktorki

Wybrane przez zwycięzców eko-realizacje zostały już zrealizowane na terenie ich szkół. Nagrody wpływają pozytywnie na jakość powietrza w otoczeniu szkół, jak również tworzą oryginalną i kreatywną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

Eko-murale

Zaprojektowano wspólnie z dziećmi ze zwycięskich ekip, nawiązując w kreacji do elementów zawartych w ich konkursowych pracach. Za realizację odpowiedzialny był artysta grafik, specjalizujący się tworzeniu obrazów na murach. Do malowania murali wykorzystano farby fotokatalityczne. Zawarty w nich dwutlenek tytanu, pod wpływem promieniowania UV, w obecności tlenu i wody sprawia, że zanieczyszczenia, toksyny oraz drobnoustroje ulegają rozpadowi (utlenianiu). Dzięki temu kolorowe murale, które powstały na terenie zwycięskich szkół, nie tylko wzbogacają wizualnie wspólną przestrzeń, ale także oczyszczają powietrze. 

Ogród wertykalny

został zaprojektowany i wykonany przez wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie aranżacji przestrzeni zielonych. Rośliny umieszczone w zielonej ścianie pobierają dwutlenek węgla, oddając do otoczenia tlen, a także wchłaniają toksyczne zanieczyszczenia emitowane przez wszystkie farbowane i lakierowane powierzchnie. Oczyszczająca powietrze zielona ściana składa się z 144 roślin doniczkowych.

#MiastoMisja Solaris to główny projekt firmy w obszarze społecznej odpowiedzialności, zaplanowany także na kolejne lata. Tą misją jest podnoszenie świadomości środowiskowej najmłodszych oraz zachęcanie do korzystania z komunikacji publicznej i przekonywanie o jej zaletach. W swojej pierwszej, pilotażowej odsłonie, konkurs skierowany był to uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z terenu Poznania i okolic. Wybór lokalizacji był nieprzypadkowy, gdyż to właśnie stąd wywodzi się firma Solaris.

Powrót do listy artykułów

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn