ODRODZENIE

TROLEJBUSÓW

CZYLI TRADYCJA SPOTYKA INNOWACJE

Pomimo swojej 130-letniej historii, trolejbusy nie tylko przetrwały próbę czasu, ale także rozwijają się dzięki takim innowacjom jak dodatkowe baterie umożliwiające jazdę poza siecią trakcyjną. Bezemisyjne i ciche, mogą być dziś symbolem zrównoważonej mobilności i wysokiego standardu życia w mieście, na równi z autobusami elektrycznymi i wodorowymi. W tym odrodzeniu niemałą rolę odgrywa Solaris, lider tego segmentu, który dostarczył już ponad 2200 trolejbusów do 19 krajów.

EVENTY
Data publikacji: 21 czerwca, 2024

Trolejbusy kursują dziś w około 300 miastach na całym świecie. Niekiedy uważane są za produkt niszowy, a nawet nieco historyczny – wiele miast do dziś ma zachowane fragmenty dawnej sieci trakcyjnej jako turystyczną ciekawostkę. Dziś trolejbusy wracają jednak dumnie na scenę transportu miejskiego jako odzwierciedlenie nowoczesnej zrównoważonej mobilności, stając się jednym ze skuteczniejszych rozwiązań w bezemisyjnej obsłudze transportu publicznego

130 LAT HISTORII

Ciche i przede wszystkim nie emitujące szkodliwych spalin – to powoduje, że trolejbusy są znakomitym środkiem transportu w miastach. To sprawdzone przez lata – 130 lat historii! – i niezawodne rozwiązanie integruje dziś coraz większe innowacje, takie jak dodatkowe baterie na pokładzie, możliwość ładowania podczas jazdy (IMC, ang. In-Motion-Charging) czy mnóstwo systemów elektronicznych ułatwiających pracę kierowców i zwiększających bezpieczeństwo. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, trolejbusy mogą odłączyć się od sieci trakcyjnej i wyjechać poza dotychczasową mapę połączeń. Dla operatorów oznacza to większą elastyczność, która pozwala narysować nowe bezemisyjne trasy w mieście, dotychczas dla trolejbusów niedostępne.

Właśnie dlatego wiele europejskich miast, od Pragi, po Bratysławę czy Gdynię, zamiast rezygnować z trolejbusów, mocno inwestuje w ich rozwój lub przywraca je do swoich systemów transportowych, przekształcając je w skuteczne narzędzia mobilności miejskiej.

SOLARIS TROLLINO – EUROPEJSKI FLAGOWIEC

Solaris to jeden z czołowych producentów trolejbusów w Europie. Firma dostarczyła już 2200 pojazdów Trollino do 19 państw. W ofercie producenta są trzy modele trolejbusów: 12-metrowy, 18-metrowy, a także 24-metrowy – dwuprzegubowy, najmłodszy i najbardziej spektakularny z uwagi na swoje gabaryty członek rodziny Trollino.

Trolejbusy marki można dziś spotkać w rozmaitych miastach na mapie Europy, i to nie tylko w ojczyźnie sieci trolejbusowych, czyli Europie Wschodniej – w Budapeszcie, Sofii, Tallinie, Pradze czy Wilnie. Mnóstwo modeli Trollino jeździ także we Włoszech – od Mediolanu, Bolonii i Rzymu, aż po Neapol czy sycylijskie Cagliari. Znają je również mieszkańcy Bergen w Norwegii, austriackiego Salzburga czy Esslingen w Niemczech, a także Saint-Etienne we Francji.

W artykule Solaris Trollino: tournée po Europie” opisaliśmy kilka naszych szczególnych trolejbusowych projektów. Zapraszamy do lektury!

Powrót do listy artykułów

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn