SOLARIS

na dynamicznym rynku autobusów wodorowych

Jesteśmy doświadczonym partnerem wdrażania technologii wodorowej w obszarze komunikacji miejskiej. Współpracę z naszą firmą podjęło już 40 klientów z 10 krajów Europy, z zamówieniami i dostawami przekraczającymi 700 pojazdów.

rynek
Data publikacji: 6 lutego, 2024

Jesteśmy doświadczonym partnerem wdrażania technologii wodorowej
w obszarze komunikacji miejskiej. Współpracę z naszą firmą podjęło już
40 klientów z 10 krajów Europy, z zamówieniami i dostawami przekraczającymi 700 pojazdów.

Począwszy od decyzji o produkcji prototypu 12-metrowej wersji autobusu napędzanego wyłącznie ogniwem wodorowym, poprzez premierę tego modelu w 2019 roku, a następnie przegubowej, 18-metrowej wersji, model Urbino hydrogen zyskuje kolejnych klientów. Korzyści z jazdy tymi supernowoczesnymi pojazdami doceniają pasażerowie, kierowcy i przewoźnicy europejskich miast. Nasza firma jest dziś liderem wdrażania technologii wodorowej w komunikacji miejskiej i doświadczonym partnerem dla 40 operatorów. Dostarczyliśmy do dziś blisko 200 pojazdów napędzanych wodorem. Co więcej jesteśmy w trakcie realizacji zamówień na kolejne ponad 500 pojazdów, a wodorowe autobusy stanowią coraz istotniejszą wartość w miksie produkcyjnym przedsiębiorstwa.

130 urbino 12 hydrogen dla tper w bolonii

W ostatnich miesiącach nasza firma zdobyła kilka szczególnie prestiżowych zamówień. We wrześniu 2023 podpisaliśmy największy w Europie jednorazowy kontrakt na dostawę autobusów wodorowych. Miejski przewoźnik transportu publicznego TPER w Bolonii zakupił aż 130 Urbino 12 hydrogen. Dodatkowo, zamawiający ma możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne 140 pojazdów w ramach tzw. opcji.

Azienda veneziana della mobilita inwestuje w wodorowe rozwiązania

Inny włoski operator transportu publicznego, Azienda Veneziana della Mobilita, dokonał zakupu aż 90 autobusów Urbino hydrogen: 75 w wersji 12-metrowej i 15 sztuk w wersji przegubowej. Bezemisyjne autobusy wodorowe będą obsługiwać trasy zarówno na lądzie stałym, jak i na obszarze Laguny Weneckiej. Również i ten kontrakt przewiduje możliwość rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 23 pojazdy.

RVK KOLONIA PO RAZ trzeci

Równie ważne zamówienie pozyskaliśmy na rynku niemieckim. RVK Kolonia już po raz trzeci zdecydował się na autobusy wodorowe naszej marki. Do imponującej floty 35 wodorowych Solarisów dołączy teraz 18 przegubowych pojazdów wykorzystujących technologię ogniw wodorowych. Wybrany przez RVK model Urbino 18 hydrogen będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy wspierające pracę kierowcy.

Jedną z najnowszych inwestycji naszej firmy w zaplecze wodorowe jest budowa Hali Wodorowej

Dostrzegając sukcesywny rozwój rynku pojazdów wodorowych i tym samym rosnącą liczbę zamówień na autobusy zasilane paliwem wodorowym, wzmacniamy ten szczególny obszar działalności. Jedną z najnowszych inwestycji naszej firmy w zaplecze wodorowe jest budowa Hali Wodorowej. To część linii produkcyjnej dedykowana wyłącznie napędom wodorowym.

Austria
Szwajcaria
Niemcy
Hiszpania
Francja
Włochy
Holandia
Polska
Szwecja
Słowacja

Imponujące portfolio zamówień Solarisa od klientów z Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Holandii, Polski, Szwecji i Słowacji ma odzwierciedlenie w danych rynkowych. W 2022 roku w krajach Europy zarejestrowano 99 miejskich autobusów wodorowych. W oczekiwaniu na dane za cały 2023 rok, aktualnie można porównać ten wynik do trzech pierwszych kwartałów 2023 roku. Na drogi wyjechało wtedy 137 nowych autobusów z ogniwem wodorowym. To wzrost o 38% w stosunku do 2022 roku, a dane za ostatni kwartał z pewnością tylko poprawią ten wynik. Dla porównania, zaledwie kilka lat wcześniej, w 2018 roku, w Europie nie zarejestrowano ani jednego autobusu wodorowego.

Do 2035 roku wszystkie nowe autobusy w UE będą już wyłącznie bezemisyjne

Zgodnie z przewidywaniami, wielkość rynku autobusów bezemisyjnych odnotuje w perspektywie kolejnych lat tendencję wzrostową. Kraje europejskie mają ambitne cele w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń, a autobusy wodorowe uznano za realne rozwiązanie pomagające osiągnąć te cele i poprawić jakość powietrza w miastach [1]. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Rady i Parlamentu Europejskiego, do 2035 roku wszystkie nowe autobusy w UE będą już wyłącznie bezemisyjne [2].

Aktualnie w Europie jest ponad 230 punktów tankowania wodoru

Jeśli chodzi o stacje tankowania wodoru, to obecnie w użytku w Europie jest ponad 230 takich punktów, a kolejnych 120 jest w przygotowaniu [3]. Wodorowa infrastruktura będzie się rozrastać – zgodnie z wchodzącym w kwietniu rozporządzeniem AFIR, do końca 2030 roku stacje tankowania wodorem mają powstać co 200 km wzdłuż najważniejszych unijnych korytarzy transportowych [4].

Celem naszej firmy jest też partnerstwo we wdrażaniu tej technologii w komunikacji miejskiej.

Za wodorem przemawia szereg argumentów. Na pierwszym miejscu wymieniana jest jego absolutna czystość w użytkowaniu i brak emisji dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia są również takie atuty, jak duże zasięgi, wysoka gęstość energii, szybki proces tankowania, elastyczność w zarządzaniu flotą pojazdów wodorowych oraz wyróżniająco cicha jazda. Misja naszej firmy wykracza poza samą produkcję pojazdów wodorowych – celem jest też partnerstwo we wdrażaniu tej technologii w komunikacji miejskiej.

[1] https://www.fortunebusinessinsights.com/hydrogen-buses-market-108502

[2] https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2024/01/18/heavy-duty-vehicles-council-and-parliament-reach-a-deal-to-lower-co2-emissions-from-trucks-buses-and-trailers/

[3] https://h2.live/

[4] https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2023/1804/oj

Galeria Urbino hydrogen:

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn