Solaris

Urbino 12 electric

najpopularniejszy wybór elektromobilności

Jako jeden z europejskich liderów w dziedzinie elektromobilności w Europie, doskonale rozumiemy potrzeby operatorów i pasażerów. Nasze doświadczenie przekłada się na oferowane produkty. Jednym z nich jest 12-metrowy Urbino electric – najpopularniejszy pojazd w naszym portfolio. To właśnie ten model, wyprodukowany i dostarczony do TMB Barcelona, można było oglądać podczas minionego Szczytu UITP. 

produkty
Data publikacji: 27 lipca, 2023

Solaris Urbino 12 electric to nie tylko popularny autobus elektryczny. To także symbol nowej ery w komunikacji publicznej. Jego sprawdzone rozwiązania i innowacyjne funkcje przekonują operatorów w całej Europie, udowadniając, że elektromobilność to nie tylko przyszłość – elektromobilność jest już naszą rzeczywistością.

Decyzja o wyborze tego konkretnego autobusu nie była przypadkowa. Urbino 12 electric nie tylko odzwierciedla trendy, w których pojazdy o zerowej emisji stanowią integralną część zrównoważonej komunikacji publicznej, ale także daje możliwość zapoznania się z tym popularnym modelem. 

NIEOGRANICZONA OPERACYJNOŚĆ KLUCZEM DO SUKCESU 

Pojazd wyprodukowany dla TMB Barcelona jest modelowym przykładem autobusu bateryjnego, który oferuje przewoźnikowi komfortowy i całodzienny zasięg. Tak wysoka operacyjność elektrycznego pojazdu jest możliwa dzięki idealnemu dopasowaniu wyposażenia autobusu (nowoczesne i wydajne baterie), z możliwościami konkretnej miejskiej infrastruktury. Barcelona to miasto, które z powodzeniem wkomponowało stacje ładowania w miejską infrastrukturę, dzięki czemu autobusy mogą być ładowane także podczas regularnych kursów za pomocą pantografów. 

Wyposażenie

Jednostką napędową prezentowanego na wystawie UITP Solarisa Urbino 12 electric jest silnik centralny o mocy 220 kW. Energia magazynowana jest w bateriach Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 400 kWh. Baterie umieszczone są na dachu pojazdu, a także w jego tylnej części. Pojazd jest wyposażony w obie opcje ładowania baterii, zarówno poprzez złącze plug-in, jak i za pomocą ładowarki pantografowej. Maksymalne moce ładowania wynoszą odpowiednio 260 kW i 450 kW. Prezentowany egzemplarz na swój pokład może wpuścić nawet 77 pasażerów, w tym 21 na miejscach siedzących. 

Pełne
wsparcie dla bezpieczeństwa

Solaris Urbino 12 electric wyprodukowany dla TMB Barcelona jest wyposażony w innowacyjne systemy asystenckie, mające zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo, m.in.: 

  • MobilEye Shield+:
    system sygnalizujący ryzyko kolizji i ostrzegający kierowcę – akustycznie oraz przy pomocy wyświetlacza – w przypadku opuszczenia pasa ruchu bez stosownej wcześniejszej sygnalizacji czy też braku zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu.
  • MirrorEye:
    czyli kamery zainstalowane w miejscu lusterek wstecznych autobusu, które znacznie poszerzają pole widzenia i poprawiają aerodynamikę pojazdu)  

Prezentowany model, zgodnie z zamówieniem przewoźnika, posiada zamkniętą kabinę kierowcy z opuszczaną szybą. Dodatkowo pracę kierowcy ułatwia dotykowy pulpit, a komfort klimatyczny zapewnia wydajna klimatyzacja. Na pokładzie dostępny jest monitoring autobusu, który obejmuje także dach pojazdu, umożliwiając podgląd działania pantografu. Z myślą o wygodzie pasażerów w ścianach autobusu i na jego poręczach zamontowano także gniazda USB. 

Solaris Urbino 12 electric miał swoją premierę w 2013 roku. Od tego momentu ten konkretny model został zamówiony do 18 krajów i 112 miast w całej Europie. Do samej Barcelony dostarczyliśmy łącznie ponad 250 autobusów, w tym elektryczne, hybrydowe i napędzane gazem CNG.  

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn