WODOrowy
poznań
Pierwsze dostawy
Urbino 12 hydrogen
Obchodzony 22 września Międzynarodowy Dzień bez Samochodu dla poznaniaków okazał się jednocześnie dniem nowej jakości komunikacji publicznej. Wszystko za sprawą wyjazdu na ulice miasta pierwszych autobusów wodorowych. MPK Poznań zaprezentowało pierwsze Solarisy Urbino 12 hydrogen, wyposażone w ultranowoczesne ogniwo paliwowe. Do końca roku w regularnym ruchu miejskim będzie 25 pojazdów tego typu.
Obchodzony 22 września Międzynarodowy Dzień bez Samochodu dla poznaniaków okazał się jednocześnie dniem nowej jakości komunikacji publicznej. Wszystko za sprawą wyjazdu na ulice miasta pierwszych autobusów wodorowych. MPK Poznań zaprezentowało pierwsze Solarisy Urbino 12 hydrogen, wyposażone w ultranowoczesne ogniwo paliwowe. Do końca roku w regularnym ruchu miejskim będzie 25 pojazdów tego typu.
„Czysty i zrównoważony transport to podstawa funkcjonowania miast przyszłości. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy dostarczyć autobusy wodorowe do miasta Poznania i cieszymy się, że jego mieszkańcy będą mogli na własne oczy przekonać się o walorach wodoru jako czystego i wydajnego źródła energii”
Dariusz Michalak, CTO Solaris
Napęd wodorowy jest coraz częściej wybierany również i na polskim rynku. Po Koninie i Lublinie, kolejnym miastem, które wybrało Urbino 12 hydrogen jako swoje pierwsze wodorowe autobusy, jest Poznań. MPK Poznań podjęło imponującą inwestycję w 25 bezemisyjnych autobusów napędzanych wodorem. Pojazdy te dołączą do miejskiej – i tak już bardzo nowoczesnej – floty. Od kilku lat transport publiczny w Poznaniu jest realizowany przy wsparciu 58 autobusów elektrycznych marki Solaris.
„W ciągu ostatnich kilku lat transport publiczny w Europie przeszedł niezwykłą transformację ekologiczną. Bardzo się cieszę, że Poznań nie tylko dotrzymuje kroku tym dynamicznym zmianom, ale także bez wątpienia przoduje w swojej dziedzinie” – powiedział na uroczystości przekazania pierwszych autobusów wodorowych dr. inż. Dariusz Michalak, CTO odpowiedzialny, między innymi, za rozwój nowych produktów i wdrażanie nowych technologii.
O tym, że rynek autobusów wodorowych rośnie i że pojazdy napędzane wodorem są realną propozycją dla miejskiej mobilności mówimy już od dawna. Świadczy o tym m.in. imponująca lista zamówień na pojazdy tego typu, m.in. z Włoch czy Niemiec.
130 URBINO 12 HYDROGEN
DLA BOLONII
– to jednocześnie największy kontrakt wodorowy w naszej firmie, jak i w całej Europie
Wodorowce, wraz z autobusami elektrycznymi i trolejbusami, tworzą kompletną ofertę dla miast i przewoźników, którzy chcą unowocześnić swoje tabory o pojazdy bezemisyjne.
Ostatnie testy* wodorowych Solarisów wykazały możliwość pokonania nawet
600 km na jednym tankowaniu
* w oparciu o pomiary zużycia energii
w testach SORT 2
Na zdjęciu, od lewej: Dariusz Michalak – CTO firmy Solaris, Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Krzystof Dostatni – Prezes MPK Poznań Sp. z o.o.
WODÓR, CZYLI NIEZWYKLE CZYSTA TECHNOLOGIA
Najważniejszym atrybutem nowych autobusów jest ich bezemisyjny napęd. Pojazdy Urbino 12 hydrogen korzystają z energii pochodzącej z wodoru, który jest przetwarzany na energię elektryczną w ogniwie paliwowym. Reakcja chemiczna zachodząca w ogniwie jest niezwykle czysta, a jej „efektami ubocznymi” – jedynie woda i ciepło. Autobusy te charakteryzują się także imponującym zasięgiem.
Sam proces uzupełniania wodoru trwa około kilkanaście minut. Stacja tankowania znajduje się w Poznaniu na ul. Warszawskiej. Z możliwości tankowania wodoru będą korzystać nie tylko pojazdy MPK Poznań, ale w przyszłości również użytkownicy samochodów napędzanych paliwem wodorowym.
„Fakt tego, że będziemy mieli w Poznaniu pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru, również spowoduje rozwój tej dziedziny, tej branży transportowej, w innych obszarach, być może w firmach czy w transporcie prywatnym” – powiedział Krzysztof Dostatni, Prezes MPK Poznań.
Współpraca naszej firmy i MPK Poznań sięga 1996 roku – kiedy to dostarczyliśmy do Poznania pierwsze autobusy, które zostały wyprodukowane w nowopowstałej wtedy fabryce. Na przestrzeni lat koszyk zamówień obejmował różne typy napędów i długości. Od 2019 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji decyduje się wyłącznie na bezemisyjne Solarisy. „Układ transportowy należy dobrać do danego miasta. My jesteśmy gotowi do tego, żeby pomagać, podpowiadać, wspierać i dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem” – zapewnia Dariusz Michalak, CTO Solaris.
Zobacz, jak wyglądała uroczystość przekazania pierwszych
URBINO 12 HYDROGEN W POZNANIU
Najnowsze artykuły
Trollino 24 w Pradze
Zawitaliśmy z wizytą do praskiego przewoźnika, by sprawdzić jak nasze Trollino 24 prezentują się w stolicy Czech.Raport zrównoważonego rozwoju
Solaris publikuje Raport zrównoważonego rozwoju za rok 2023: ambitne kroki firmy w kierunku neutralności emisyjnejOdrodzenie trolejbusów: czyli tradycja spotyka innowację
Bezemisyjne i ciche, mogą być dziś symbolem zrównoważonej mobilności i wysokiego standardu życia w mieście, na równi z autobusami elektrycznymi…