WODOROWE SOLARISY

WYRUSZAJĄ NA TRASY
W REGIONIE OBERBERG

Operator OVAG w niemieckim Oberberg rozpoczyna eksploatację autobusów Urbino 12 hydrogen. Pierwszy z 15 wodorowych autobusów jest już na miejscu, a w ciągu najbliższych tygodni wszystkie pojazdy zostaną stopniowo wprowadzone do regularnej eksploatacji.

e-mobility
Data publikacji: 16 kwietnia, 2025

Dostarczyliśmy pierwszy z 15 wodorowych autobusów do klienta OVAG (Oberbergische Verkehrsgesellschaft), operatora transportu publicznego w regionie Oberberg w Niemczech. W ciągu najbliższych tygodni wszystkie pojazdy zostaną stopniowo wprowadzone do regularnej eksploatacji.

Uroczysta inauguracja wodorowej floty w Oberberg została zorganizowana na terenie zajezdni OVAG w Wipperfürth-Hämmern. Na miejscu obecni byli przedstawiciele operatora, lokalnych władz oraz niemieckiego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu (BMDV).   

fot. OVAG
fot. OVAG

          JAZDA INAUGURACYJNA

Głównym punktem wydarzenia było oficjalne zaprezentowanie Solarisa Urbino 12 hydrogen w charakterystycznym, niebieskim malowaniu promującym technologię wodorową oraz sloganem „Zero emisji, 100% mocy”.

Pierwszy oficjalny kurs liniowy z udziałem naszego autobusu wodorowego odbył się 14 kwietnia na linii 336 biegnącej z dworca autobusowego w Wipperfürth do Gummersbach.  

 

fot. OVAG
fot. OVAG

       ZERO EMISJI, 100% MOCY


Zero emisji, 100% mocy – hasło umieszczone na autobusach oddaje istotę wodorowej technologii: pierwiastek magazynowany w pojemnikach na dachu pojazdu trafia do ogniwa paliwowego, które generuje energię elektryczną i przekazuje ją do napędu. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji zachodzącej w ogniwie są ciepło i para wodna. Co ważne, do napędzania autobusów w Oberberg wykorzystywany jest tzw. zielony wodór, czyli produkowany przy użyciu źródeł odnawialnych, w tym przypadku energii wiatrowej.  

NOWOCZESNA TECHNOLOGIA
I SZEROKI ZASIĘG

Zamówione przez OVAG autobusy wyposażone są w ogniwa paliwowe o mocy 70 kW oraz baterie Solaris High Power wspomagające układ napędowy w momentach zwiększonego zapotrzebowania na moc. Za napęd odpowiada centralny silnik elektryczny o mocy 160 kW. W pojazdach zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań zwiększających komfort podróży, bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną. W pełni zatankowany pojazd osiąga zasięg, który pozwoli na efektywną eksploatację w wymagającym topograficznie regionie Oberberg. 

fot. OVAG
fot. OVAG

Solaris angażuje się w rozwój zrównoważonych i przyjaznych środowisku miast. Jesteśmy dumni, że OVAG wybrał nas jako partnera do wprowadzenia technologii wodorowej w swoim transporcie publicznym. Autobusy wodorowe to najnowocześniejsza technologia, która wpływa na jakość powietrza, oferując jednocześnie elastyczność eksploatacyjną i wysoki komfort podróży. Do tej pory dostarczyliśmy już ponad 250 autobusów wodorowych operatorom w Niemczech.

– powiedział Alan Przyłębski, dyrektor sprzedaży Solaris Deutschland GmbH. 

PARTNERSTWO DLA ZRÓWNOWAŻONEJ MOBILNOŚCI

Zakup autobusów został wsparty dofinansowaniem w wysokości 4,3 mln euro w ramach programu federalnego wspierającego rozwój napędów alternatywnych w transporcie publicznym. Wsparcie to pozwoliło OVAG zrealizować projekt zakładający nie tylko zakup autobusów, ale również dostosowanie infrastruktury, przeszkolenie pracowników oraz uruchomienie mobilnej stacji tankowania wodoru. Docelowo, w 2026 roku planowane jest uruchomienie stacjonarnej stacji tankowania wodoru w Wipperfürth. 

fot. OVAG
fot. OVAG

Bez znaczącego wsparcia finansowego ze strony Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu i zaangażowania lokalnych władz ten projekt nie byłby możliwy do zrealizowania. 

– podkreśliła Corinna Güllner, dyrektor zarządzająca OVAG, podczas inauguracji. 

SOLARIS NA NIEMIECKIM RYNKU

Solaris konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako lider dostaw wodorowych autobusów w Niemczech. Tylko do tej pory firma dostarczyła ponad 250 Urbino hydrogen do niemieckich operatorów transportu publicznego. Urbino 12 hydrogen, od momentu premiery w 2019 roku, cieszy się rosnącym zainteresowaniem w całej Europie – zarówno w dużych aglomeracjach, jak i mniejszych miastach szukających alternatywy dla floty spalinowej. 

fot. OVAG
fot. OVAG
Powrót do listy artykułów

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn