DUISBURG

W KIERUNKU

ZEROEMISYJNOŚCI

AUTOBUSY WODOROWE SOLARIS CZĘŚCIĄ WODOROWEJ REWOLUCJI REGIONU 

Już w tym roku na ulice Duisburga wyjadą pierwsze autobusy wodorowe w historii. Lokalny operator transportu publicznego Duisburger Verkehrsgesellschaft AG (DVG) zamówił łącznie 25 autobusów marki Solaris wyposażonych w wodorowe ogniwa paliwowe. To ważny krok w inwestycji lokalnego zrównoważonego transportu publicznego, którego cel jest ambitny – do 2030 roku cała spalinowa autobusowa flota miejska ma zostać zastąpiona wyłącznie pojazdami zero-emisyjnymi. 

RYNEK
Data publikacji: 16 kwietnia, 2024

Duisburg to jedno z miast, które od dawna kładzie nacisk na ekologiczne rozwiązania w transporcie publicznym. Zobowiązanie to wynika z chęci wprowadzania innowacji w lokalnym transporcie miejskim, ale stanowi również ważny wkład w przestrzeganie przepisów Dyrektywy Czystych Pojazdów (Clean Vehicles Directive). Miasto zdecydowało się osiągnąć te cele jak najszybciej i zastąpić całą flotę autobusów z silnikiem diesla autobusami wodorowymi już do 2030 roku. O kluczowych aspektach współpracy z marką Solaris i wodorowych planach regionu rozmawiamy z Haraldem Boogiem, Kierownikiem ds. zarządzania pojazdami w DVG. 

WYBÓR TECHNOLOGII

Każde miasto, które mierzy się z wyzwaniem zielonej transformacji prędzej czy później musi podjąć decyzję w sprawie wyboru bezemisyjnej technologii, w którą zamierza zainwestować. Odpowiedź na to, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej jest bardzo indywidualna i zależy od szeregu czynników i uwarunkowań, m.in. dostępnej infrastruktury, charakterystyki tras na poszczególnych linii, czy dostępnych zasobów energetycznych. W przypadku Duisburga wybór okazał się być jednoznaczny.

 „Zasięg i elastyczność w działaniu sprawiły, że autobusy wodorowe okazały się najkorzystniejszą alternatywą.”

Harald Boog, Kierownik ds. zarządzania pojazdami, DVG.

Ta pewność została zbudowana w oparciu o szczegółowe badania porównawcze, które znacznie ułatwiły proces decyzyjny. Badanie zlecone przez DVG obejmowało różne rodzaje pojazdów, w tym autobusy bateryjne, a także z silnikiem diesla – te ostatnie jednak dodano jedynie jako wartość porównawczą. Liczne wyliczenia biorące pod uwagę lokalne warunki wskazały, że to autobusy wodorowe spełniają oczekiwania miasta, zarówno pod względem operacyjnym i ekonomicznym. 

Harald Boog, Kierownik ds. zarządzania pojazdami DVG, podczas wizyty w fabryce Solaris.

 

RYNEK NIEMIECKI DYNAMICZNIE INWESTUJE W WODÓR 

 

Zakup autobusów wodorowych Solaris wpisuje się w szerszą strategię nie tylko regionu, ale całej niemieckiej transformacji na rzecz ekologicznego transportu. 

 Duisburg jest jednym z pięciu niemieckich miast, które zostały wyznaczone jako centra kompetencji w zakresie wodoru. Ponadto Duisburg ma największy port śródlądowy w Europie i dobrze rozwiniętą infrastrukturę przemysłową, co sprawia, że dostawy wodoru będą szczególnie opłacalne”

– stwierdza Boog. 

Miasto zarejestrowało też projekt „Centrum Edukacji Wodorowej”, będący państwowym programem wsparcia na rzecz wycofywania się z węgla. 

INFRASTRUKTURA 

 

DVG planowanuje budowę stacji tankowania wodoru.  

 Na razie w zajezdni DVG będzie jedna stacjonarna stacja tankowania, która z powodzeniem pokryje całe zapotrzebowanie na wodór. Wciąż jednak rozważamy budowę rurociągu lub elektrolizera

 wyjaśnia Harald Boog. 

Solaris Urbino 18  hydrogen.

ZAMÓWIONE MODELE

 

DVG zamówiło od Solarisa łącznie 25 autobusów wodorowych. Jedenaście z nich to pojazdy w wersji 12-metrowej, pozostała część dotyczy wersji przegubowej, 18-metrowej. 

 To milowy krok w kierunku uczynienia transportu publicznego w Duisburgu całkowicie bezemisyjnym i zrównoważonym

mówił podczas podpisywania umowy Marcus Wittig, Prezes DVG. 

Urbino 12 hydrogen oraz Urbino 18 hydrogen, które za kilka miesięcy trafią na ulice Duisburga, to ciche i bezemisyjne pojazdy zasilane energią z ogniwa paliwowego o mocy odpowiednio 70 kW i 100 kW.  Jednostkę napędową w wodorowych Solarisach stanowi elektryczny silnik trakcyjny o mocy 160 kW w pojazdach dwunastometrowych i 240 kW w przegubowych. Oprócz tego zamówione pojazdy będą wyposażone w baterie Solaris High Power, które stanowią dodatkowy magazyn energii elektrycznej. W autobusach wodorowych energia elektryczna powstaje w procesie odwróconej elektrolizy wody i przekazywana jest bezpośrednio do układu napędowego. Pojazdy są więc przyjazne dla środowiska, nie generując żadnych szkodliwych substancji do otoczenia.  

Komfort i bezpieczeństwo podróżującym zapewnią wydajna klimatyzacja z pompą ciepła, monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Pracę kierowcy wspierać będą rozbudowane systemy wsparcia (ADAS), m.in. wykrywające pieszych i rowerzystów w tzw. martwym polu, alarmując prowadzącego autobus sygnałami dźwiękowymi i wizualnymi. W bieżącej eksploatacji pomoże eSConnect, opracowany przez Solarisa system monitorowania i zarządzania flotą autobusową.  

 Autobusy będą obsługiwały wszystkie trasy w ramach naszej sieci w Duisburgu

podopowiada Boog. 

Solaris Urbino 12 hydrogen.

WSPÓŁPRACA Z FIRMĄ SOLARIS 

 

Pozycja Solarisa na rynku niemieckim jest silna. Wielu operatorów wskazuje markę Solaris jako solidnym partnerem w zakresie dostaw autobusów. Boog podkreśla zadowolenie z wyniku przetargu, a DVG jest przekonany o wysokiej jakości zamówionego produktu, nawet pomimo stosunkowo młodej technologii. 

 „Solaris jest uznawany jako solidny partner w zakresie dostaw autobusów, więc liczymy na produkt który gwarantuje wysoki stopień niezawodności i dostępności, a także na krótki czas reakcji i dobre wsparcie techniczne, które są dla nas kluczowe we współpracy

deklaruje Boog. 

Dzięki ambitnym planom miasta Duisburg już wkrótce może stać się liderem w ekologicznym transporcie publicznym, będąc wzorem dla innych miast w Niemczech i Europie. 

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn