BLISKO 600

AUTOBUSÓW

I TROLEJBUSÓW

SOLARIS DO ITALII

CZYLI Włoscy operatorzy transportu publicznego na zeroemisyjnych zakupach

Bolonia, Genua, Mediolan, Wenecja, Katania, Cagliari… włoskie miejskie pocztówki, pamiętające czasy starożytne i na każdym kroku zaskakujące historią, dziś stają się synonimami nowoczesności i zrównoważonego transportu publicznego.

RYNEK
Data publikacji: 11 stycznia, 2024

Przykłady zakupów kilkuset nowoczesnych i ekologicznych autobusów i trolejbusów złożonych przez włoskich operatorów tylko w kilku ostatnich miesiącach są obiecujące, sugerując, że Italia staje się liderem ekologicznego transportu publicznego. Na doświadczonego partnera w dostawie pojazdów miasta te wybrały firmę Solaris.

Wiele miast we Włoszech tylko w ostatnich miesiącach zdecydowało się na zakup znacznej liczby autobusów elektrycznych, wodorowych i trolejbusów z bateriami. Metropolie Italii widzą w tych nowoczesnych rozwiązaniach nie tylko korzyści dla środowiska, szansę na poprawę jakości powietrza i zmniejszenia emisji, ale także możliwość rozwoju lokalnej gospodarki i technologii. W ramach tych zakupów w kolejnych dwóch latach na włoskie ulice wyjedzie blisko 600 pojazdów marki Solaris. Wszystkie to autobusy i trolejbusy, które nie emitują spalin i napędzane są energią elektryczną. Inwestycje w zieloną mobilność we Włoszech to niemała elektryczna rewolucja.

BOLONIA

Największe europejskie zamówienie na autobusy wodorowe

Bolonia rozpisała największe w Europie zamówienie na 130 autobusów wodorowych. Przewoźnik TPER zdecydował się na Solarisy Urbino 12 hydrogen, spośród których 127 będzie obsługiwało ruch w Bolonii, 3 zaś w miejscowości Ferrara. Pojazdy napędzane ogniwami wodorowymi zastąpią tradycyjne autobusy, wspierając miasto w redukcji emisji i przyczyniając się do ambitnego celu dekarbonizacji transportu publicznego do 2030 roku. Realizacja zamówienia planowana jest do 2026 roku, ale pierwsze autobusy do miasta zawitają już w 2024 roku.

WENECJA

wodorowce na malowniczej lagunie

Wenecja, fascynujące od wieków miasto, prowadzi ciągłe inwestycje w rozwiązania transportowe. Przewoźnik AVM dokonał zakupu 90 autobusów wodorowych marki Solaris, które będą obsługiwać trasy zarówno na stałym lądzie, jak i na obszarze laguny. Wenecja ma już niemałe doświadczenia z e-mobilnością. 34 autobusy Solaris zelektryfikowały wyspy Lido-Pellestrina, a niedawno do autobusowej floty przewoźnika dołączyły też pierwsze wodorowe modele – 4 sztuki Urbino 12 hydrogen. Dostawy nowych autobusów planowane są od listopada 2025 roku do początku 2026 roku.

Solaris Urbino electric w Wenecji

MEDIOLAN

włoski gigant elektryfikacji

Mediolan, jeden z największych operatorów transportowych we Włoszech, już od lat inwestuje w zielony transport publiczny. Zamówienie na 105 elektrycznych autobusów Urbino 18 electric od Solaris to kolejny krok miasta na ścieżce transformacji mobilności. We flocie Mediolanu jest już ponad 300 autobusów elektrycznych marki, a miasto zamierza już w 2030 roku mieć wyłącznie elektryczną autobusową flotę. To ogromne zaangażowanie obejmuje nie tylko zakup autobusów, ale także rozbudowę infrastruktury, z inteligentnymi punktami ładowania i elektrohubami.

Solaris Urbino 12 electric w Mediolanie

CAGLIARI

zielona mobilność na Sardynii

Cagliari, malownicza stolica Sardynii, zamówiła aż 98 nowoczesnych autobusów elektrycznych Solaris. Tę strategiczną decyzję podjął CTM Cagliari, operator transportu publicznego na wyspie, w ramach szerokiej umowy ramowej podpisanej z Consip S.p.A. Plan przewoźnika zakłada całkowitą transformację floty do 2026 roku i osiągnięcie poziomu 80% pojazdów elektrycznych w ciągu trzech lat.  

KATANIA

coraz bardziej elektrycznie

Sycylijska perła Katania kontynuuje modernizację floty, zamawiając 42 elektryczne autobusy Solaris poprzez konsorcjum Consip S.p.A. To kolejne zamówienie e-busów dokonane przez miasto. W realizacji jest kontrakt na 18 autobusów Urbino 12 electric, spośród których 7 już obsługuje ruch w mieście.

GENUA

trolejbusowa tradycja i nowoczesność

W urokliwej Genui system trolejbusowy istnieje już od ponad 80 lat. Pojazdy te miały swoje udane okresy, ale również borykały się z rozmaitymi wyzwaniami i na całe lata były wyłączane z ruchu. Aby przezwyciężyć rosnące poziomy zanieczyszczenia powietrza i hałasu, i aby sprostać regulacjom dotyczącymi redukcji emisji, w 2019 roku miasto podjęło zdecydowane kroki w celu ulepszenia infrastruktury transportu publicznego i modernizacji sieci trolejbusowej. Elementem szerokiego projektu przewidującego przejście na całkowicie elektryczną flotę do 2025 roku, było zamówienie aż 112 trolejbusów marki Solaris oraz inwestycja w budowę nowej linii trolejbusowej.

Solaris Urbino 12 electric w Genui, fot. AMT Genova

Włoski rynek autobusowy w 2023 przeżył prawdziwy boom i wzrósł aż o 72%. 1/4 całego rynku to pojazdy elektryczne i tu Solaris jest niekwestionowanym liderem. Z dostawami autobusów zeroemisyjnych zaplanowanymi na najbliższe lata, Włochy rysują się jako europejski lider zrównoważonej mobilności.

Najnowsze artykuły

  • Trollino 12 w Bukareszcie

    Solaris jest w trakcie dostaw 100 trolejbusów Trollino 12, zamówionych przez Urząd Miasta w Bukareszcie. To prestiżowy kontrakt, którego wartość…
  • Solaris Urbino 18 hydrogen na Bus Euro Test 2024

    Euro Bus Test to wydarzenie, które przyciąga uwagę całej branży transportu publicznego w Europie. Solaris zaprezentował na nim swój przegubowy…
  • Zadowolony klient do nasz priorytet

    Nieodłącznym elementem strategii Solarisa jest regularne przeprowadzanie Badań Satysfakcji Klienta. Właśnie zakończyliśmy prace...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn