CZY Wodór

TO PRZYSZŁOŚĆ TRANSPORTU?

Solaris na #UITP 2023

Mateusz Figaszewski, ceniony ekspert w dziedzinie zrównoważonego transportu, wystąpił jako prelegent na UITP 2023. W ramach sesji Spotlight Forum zainspirował publiczność swoją prezentacją na temat „Wodór – alternatywna i nowa energia dla bezemisyjnego transportu publicznego przyszłości?”

e-mobility
Data publikacji: 26 lipca, 2023

Warto podkreślić kilka istotnych tez, które podniósł Mateusz Figaszewski podczas swojego wystąpienia „Wodór – alternatywna i nowa energia dla bezemisyjnego transportu publicznego przyszłości?” na #UITP 2023.

Potencjał wodoru jako alternatywy dla paliw kopalnych jest ogromny.

Wodór jest niezwykle czystym źródłem energii. Ogniwo paliwowe wytwarza jedynie parę wodną jako produkt uboczny, nie emitując spalin. Co więcej, pojazdy wodorowe cechują się dużym zasięgiem, a proces tankowania butli trwa zaledwie kilkanaście minut. Rosnąca popularność autobusów wodorowych w Europie i rokrocznie bijące rekordy statystyki sprzedażowe napawają optymizmem i potwierdzają, że to źródło energii będzie jednym z fundamentów, na którym będzie oparty transport przyszłości.   

Nowa, ale sprawdzona technologia

Niezwykle istotnym aspektem jest wysoka efektywność wodorowego paliwa. Jeden kilogram wodoru dostarcza niemal 3-krotnie więcej energii niż kilogram diesla. To oznacza, że autobusy zasilane wodorem mogą pokonać znacznie większe odległości na jednostkę energii w porównaniu do pojazdów spalinowych. Przykładowo, autobus wodorowy może przejechać około 13,9 km na jednym kilogramie wodoru, podczas gdy pojazd spalinowy przejedzie tylko 3,3 km na jednym kilogramie ropy.

Urbino 12 hydrogen

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn