ODRODZENIE
TROLEJBUSÓW
CZYLI TRADYCJA SPOTYKA INNOWACJE
Pomimo swojej 130-letniej historii, trolejbusy nie tylko przetrwały próbę czasu, ale także rozwijają się dzięki takim innowacjom jak dodatkowe baterie umożliwiające jazdę poza siecią trakcyjną. Bezemisyjne i ciche, mogą być dziś symbolem zrównoważonej mobilności i wysokiego standardu życia w mieście, na równi z autobusami elektrycznymi i wodorowymi. W tym odrodzeniu niemałą rolę odgrywa Solaris, lider tego segmentu, który dostarczył już ponad 2200 trolejbusów do 19 krajów.
Trolejbusy kursują dziś w około 300 miastach na całym świecie. Niekiedy uważane są za produkt niszowy, a nawet nieco historyczny – wiele miast do dziś ma zachowane fragmenty dawnej sieci trakcyjnej jako turystyczną ciekawostkę. Dziś trolejbusy wracają jednak dumnie na scenę transportu miejskiego jako odzwierciedlenie nowoczesnej zrównoważonej mobilności, stając się jednym ze skuteczniejszych rozwiązań w bezemisyjnej obsłudze transportu publicznego
130 LAT HISTORII
Ciche i przede wszystkim nie emitujące szkodliwych spalin – to powoduje, że trolejbusy są znakomitym środkiem transportu w miastach. To sprawdzone przez lata – 130 lat historii! – i niezawodne rozwiązanie integruje dziś coraz większe innowacje, takie jak dodatkowe baterie na pokładzie, możliwość ładowania podczas jazdy (IMC, ang. In-Motion-Charging) czy mnóstwo systemów elektronicznych ułatwiających pracę kierowców i zwiększających bezpieczeństwo. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, trolejbusy mogą odłączyć się od sieci trakcyjnej i wyjechać poza dotychczasową mapę połączeń. Dla operatorów oznacza to większą elastyczność, która pozwala narysować nowe bezemisyjne trasy w mieście, dotychczas dla trolejbusów niedostępne.
Właśnie dlatego wiele europejskich miast, od Pragi, po Bratysławę czy Gdynię, zamiast rezygnować z trolejbusów, mocno inwestuje w ich rozwój lub przywraca je do swoich systemów transportowych, przekształcając je w skuteczne narzędzia mobilności miejskiej.
SOLARIS TROLLINO – EUROPEJSKI FLAGOWIEC
Solaris to jeden z czołowych producentów trolejbusów w Europie. Firma dostarczyła już 2200 pojazdów Trollino do 19 państw. W ofercie producenta są trzy modele trolejbusów: 12-metrowy, 18-metrowy, a także 24-metrowy – dwuprzegubowy, najmłodszy i najbardziej spektakularny z uwagi na swoje gabaryty członek rodziny Trollino.
Trolejbusy marki można dziś spotkać w rozmaitych miastach na mapie Europy, i to nie tylko w ojczyźnie sieci trolejbusowych, czyli Europie Wschodniej – w Budapeszcie, Sofii, Tallinie, Pradze czy Wilnie. Mnóstwo modeli Trollino jeździ także we Włoszech – od Mediolanu, Bolonii i Rzymu, aż po Neapol czy sycylijskie Cagliari. Znają je również mieszkańcy Bergen w Norwegii, austriackiego Salzburga czy Esslingen w Niemczech, a także Saint-Etienne we Francji.
W artykule „Solaris Trollino: tournée po Europie” opisaliśmy kilka naszych szczególnych trolejbusowych projektów. Zapraszamy do lektury!
Najnowsze artykuły
Frankfurt na wodorowej ścieżce ku przyszłości
W ostatnich tygodniach przewoźnik In-der-City-Bus GmbH (ICB) wprowadził do swojej floty kolejne 10 autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen.Zeroemisyjne autobusy w Barcelonie i Madrycie
Solaris zrealizował właśnie dwa duże kontrakty na autobusy bezemisyjne dla czołowych hiszpańskich przewoźników: Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) oraz EMT…Kolejny udany sezon targowy za nami. Solaris obsypany nagrodami!
Nasze zeroemisyjne pojazdy w tym roku z dumą prezentowaliśmy na stoiskach targowych w Strasburgu, Kielcach i Madrycie.