szybki

transport

autobusowy

z urbino 24 electric

Pierwsza linia BRT w Danii

Aalborg – położone na północny Półwyspu Jutlandzkiego, czwarte co do wielkości miasto w Danii. Od kilku miesięcy funkcjonuje tu pierwsza w kraju linia BRT (Bus Rapid Transit, z ang. szybki transport autobusowy). Trasa obsługiwana jest przez 14 wyjątkowych dwuprzegubowych autobusów bateryjnych Solaris Urbino 24 electric.
RYNEK
Data publikacji: 30 stycznia, 2024

Aalborg – położone na północy Półwyspu Jutlandzkiego, czwarte co do wielkości miasto w Danii. Od kilku miesięcy funkcjonuje tu pierwsza w kraju linia BRT (Bus Rapid Transit, z ang. szybki transport autobusowy). Trasa obsługiwana jest przez 14 wyjątkowych dwuprzegubowych autobusów bateryjnych Solaris Urbino 24 electric.

BRT

BUS RAPID TRANSIT

Pierwsza w Danii linia BRT wykorzystuje dwuprzegubowe e-busy, które dostarczyliśmy w zeszłym roku do Tide Bus Danmark. Te blisko 25-metrowe pojazdy (ich dokładna długość wynosi 24,7 metra) są w pełni elektryczne. Magazynami energii na pokładzie są baterie Solaris High Energy o imponującej pojemności 700 kWh. Pojazdy posiadają dwa silniki trakcyjne, napędzające dwie osie napędowe.

Photo: Søren Poulsen.

METROSTYLE

Charakterystyczny, wyrazisty design przedniej części autobusu wskazuje na wykończenie pojazdu w wersji MetroStyle. To wzornictwo, które zostało zaprojektowane właśnie z myślą o obsłudze systemów transportu publicznego typu BRT. W miejsce klasycznych lusterek zaoferowaliśmy innowacyjne kamery, które zwiększają zarówno wygodę kierowcy, jak i bezpieczeństwo jazdy. System kamer umieszczonych na boku autobusu pozwala natomiast eliminować zagrożenia związane z tzw. martwym polem – obszarem wokół pojazdu, który nie jest widoczny dla kierowcy w lusterkach bocznych ani w lusterkach wstecznych.

Photo: Søren Poulsen.

12 KM

22 PRZYSTANKI

Aalborg liczy 120 000 mieszkańców, a miasto dynamicznie się rozwija. Przedstawiciele władz miasta podjęli decyzję o inwestycji w nowy system transportowy, licząc na wzrost liczby pasażerów w całej sieci transportu publicznego w mieście. Nowy system został nazwany Plusbus. Ma długość 12 km i obsługuje 22 przystanki. Trasa prowadzi z Veddeløbbanen przez centrum miasta, przebiega obok dwóch ważnych stacji kolejowych, i kończy się przy rozległym kampusie uniwersyteckim. Częstotliwość kursowania dwuprzegubowych e-busów wynosi 7,5 minuty w dni powszednie, natomiast wczesnymi porankami, wieczorami i w weekendy autobus kursuje co 15 minut.

Photo: Søren Poulsen.

NOWE STANDARDY

BEZPROBLEMOWA JAZDA

System obsługiwany przez Solarisy Urbino 24 electric zastąpił dawną linię autobusową nr 2. Trasa została dostosowana do standardów BRT: rozplanowano długie odcinki na dedykowanych liniach, przeprojektowano przystanki i nadano priorytet na światłach. Bezproblemową jazdę autobusów mają również zapewnić ograniczenia w ruchu dla innych pojazdów wzdłuż linii oraz wydzielenie buspasów w miejscach, gdzie było to możliwe.

Nowy model zdecydowanie poprawił pojemność systemu transportu publicznego w mieście. Jedną z korzyści jest również fakt, że pozostałe autobusy kursujące w mieście także korzystają z ulepszeń związanych z wprowadzeniem BRT, współdzieląc odcinki tras, jak np. w centrum miasta. Nie bez znaczenia jest również wzrost jakości i komfortu podróżowania – zgodnie z relacjami pasażerów, przemieszczanie się po Aalborg eleganckimi, nowocześnie wyposażonymi dwuprzegubowymi e-busami stanowi niepowtarzalne doświadczenie.

Photo: Søren Poulsen.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Najnowsze artykuły

  • Trollino 12 w Bukareszcie

    Solaris jest w trakcie dostaw 100 trolejbusów Trollino 12, zamówionych przez Urząd Miasta w Bukareszcie. To prestiżowy kontrakt, którego wartość…
  • Solaris Urbino 18 hydrogen na Bus Euro Test 2024

    Euro Bus Test to wydarzenie, które przyciąga uwagę całej branży transportu publicznego w Europie. Solaris zaprezentował na nim swój przegubowy…
  • Zadowolony klient do nasz priorytet

    Nieodłącznym elementem strategii Solarisa jest regularne przeprowadzanie Badań Satysfakcji Klienta. Właśnie zakończyliśmy prace...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn