Solaris 

podsumowuje
2023 rok
CZ. 2

CZĘŚĆ DRUGA: ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ, PRODUKT, PLANY STRATEGICZNE

Podczas konferencji prasowej, nadawanej na żywo prosto z hali produkcyjnej w głównej siedzibie firmy, Prezes Javier Iriarte przedstawił wyniki Solarisa w 2023 roku, a także zarysował plany na nadchodzące lata. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje obejmujące działalność i cele firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju, prezentację aktualnej oferty produktowej, a także strategię działań na lata 2024-2026, w tym m.in. plan obecności na rynku amerykańskim. 

EVENTY
Data publikacji: 27 marca, 2024

SOLARIS PODSUMOWUJE 2023 ROK. CZĘŚĆ DRUGA: ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ, PRODUKT I STRATEGIA. PRZEGAPIŁEŚ OSTATNI ARTYKUŁ? PRZECZYTAJ „CZĘŚĆ PIERWSZĄ” Z WYNIKAMI SPRZEDAŻY, KONTEKSTEM RYNKOWYMI I KONTRAKTAMI TUTAJ!

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Zrównoważony rozwój stanowi kluczowy element strategii Solarisa, będącej wspólnym założeniem dla całej Grupy CAF. Misją firmy jest nie tylko rozwój alternatywnych rozwiązań dla napędów spalinowych, ale także obniżenie emisji związanych z procesami produkcyjnymi i usługowymi.  

 

Zrównoważony rozwój jest naszą wspólną odpowiedzialnością. Tworząc bardziej zrównoważone środowisko, tworzymy bardziej przyjazne miasta i lepszą przyszłość dla przyszłych pokoleń

– mówił Javier Iriarte. 

Podczas konferencji Javier Iriarte poinformował o bardzo pozytywnej dynamice w zakresie redukcji śladu węglowego od 2021 roku.

Aktywne działa nad poprawą wyników fabryki i produkcji w tym zakresie, są pracą całego zespółu Solarisa – czego przykładem może być m.in. wdrażanie kompleksowych programów współpracy z dostawcami, aby osiągnąć jeszcze niższe emisje dwutlenku węgla. Nadrzędnym celem tych wszystkich aktywności jest osiągnięcie przez Solarisa oraz całej grupy CAF zerowego poziomu emisji netto do 2045 roku. 

PRODUKT

Innowacyjność produktu, szerokie portfolio oraz elastyczne reagowanie na trendy technologiczne i potrzeby rynkowe stanowią fundament działań firmy. Dzięki temu Solaris umocnił swoją pozycję lidera na rynku europejskim. 

Obecnie oferujemy najszersze portfolio bezemisyjnych rozwiązań dla transportu publicznego, obejmujące 10 modeli pojazdów opartych o różne technologie: bateryjną, wodorową i trolejbusowąDo tego dochodzi szeroka gama bateryjnych opcji, komponentów i systemów ładowania, w tym kompleksowe usługi „pod klucz„, a także rozbudowane usługi posprzedażowe.

 

Ostatnie miesiące przyniosły dwie produktowe premieryUrbino 18 electric oraz Urbino 12 electric – oba modele zostały zbudowane w oparciu o nową architekturę układu napędowego i nową generację baterii. 

Oba modele charakteryzują się dużą użytecznością i wydajnością, oferując operatorom niezwykłe osiągi. Nowe autobusy, gwarantują m.in. nawet 600 km zasięgu – ten wynik jest możliwy dzięki zastosowaniu nowej generacji baterii Solaris High Energy. Nowe baterie zapewniają o 15% większą gęstość energii w porównaniu do baterii poprzedniej generacji oraz 12-letni okres gwarancji.    

 

PLAN STRATEGICZNY

Obecnie Solaris znajduje się w pierwszej fazie realizacji planu strategicznego na lata 2024-2026. 

 

„Celem całej Grupy CAF jest dalsze wzmacnianie naszej pozycji jako dostawcy kompleksowych rozwiązań w zakresie mobilności, stając się punktem odniesienia dla całej branży. Głęboko wierzymy, że nasze wysiłki doprowadzą do dalszego dynamicznego wzrostu„.

Javier Iriarte. 

W ramach strategii rozwoju na nadchodzące lata, Solaris określił trzy kluczowe obszary działania. Jednym z priorytetów jest utrzymanie pozycji europejskiego lidera w segmencie pojazdów zeroemisyjnych. W planach jest także rozszerzenie oferty produktowej w obszarze pojazdów międzymiastowych na rynku europejskim oraz ekspansja na rynek północnoamerykański z dedykowaną ofertą pojazdów zeroemisyjnych 

ROZSZERZENIE PORTFOLIO MIĘDZYMIASTOWYCH AUTOBUSÓW ZEROEMISYJNYCH 


W
ciągu najbliższych kilku lat Solaris zaprezentuje nową bezemisyjną międzymiastową platformę autobusową w trzech różnych długościach: 10,9, 12,2 i 13 metrów. Każdy z tych modeli będzie dostępny zarówno w wersji bateryjnej, jak i wodorowej. Rozwijając ten segment, Solaris z pewnością będzie czerpał z doświadczeń zdobytych przy produkcji 15-metrowego modelu Low Entry (LE), który został wprowadzony na rynek w 2020 roku.
 

WEJŚCIE NA RYNEK ZEROEMISYJNYCH AUTOBUSÓW MIEJSKICH W AMERYCE PÓŁNOCNEJ 

 

W 2023 r. Solaris podjął strategiczną decyzję o wejściu na rynek północnoamerykański wyłącznie z ofertą pojazdów zeroemisyjnych. 

Wykorzystamy nasze doświadczenie, wyniki i wiodącą pozycję na rynku europejskim, implementując je na rynek  Ameryki Północnej

– mówił Javier Iriarte. 

Pierwsze kroki zostały już postawione. W sierpniu Solaris z sukcesem zaprezentował trolejbus Trollino 12 w Vancouver, debiutując tym samym w Kanadzie, zbierając bardzo pozytywne receznje od lokalnych operatorów. Obecnie rozwijamy platformę produktów elektrycznych i wodorowych, w pełni zgodną z normami FMVSS i CMVSS.   

„Jestem przekonany, że czeka nas obiecująca przyszłość. Nasza korzystna pozycja pod względem przyszłego wzrostu jest widoczna w imponującej liczbie zamówień otrzymanych jeszcze w 2023 roku. Bogate portfolio produktów i najnowocześniejsza technologia, wraz z ponad 80% autobusów nisko i zeroemisyjnych na produkcji oraz rekordowym portfelem zamówień w wysokości 1,4 mld euro, są tego najlepszym dowodem”

– podsumował Javier Iriarte. 

WIĘCEJ INFORMACJI

Całe nagranie z konferencji prasowej, w tym sesja pytań i odpowiedzi, jest dostępne na naszym kanale YouTube.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu!  

Powrót do listy artykułów

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn