PREMIERA 2023:

solaris urbino
18 electric

MOCNA POZYCJA W NASZYM BEZEMISYJNYM PORTFOLIO

Tegoroczna edycja Busworld 2023 była idealną okazją do zaprezentowania najnowszej pozycji w naszym bezemisyjnym portfolio. Solaris Urbino 18 electric o udoskonalonej konstrukcji to kolejny krok naszej firmy w obszarze rozwoju technologii autobusów elektrycznych. To pojazd bezemisyjny, niezwykle cichy, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort zarówno pasażerom, jak i kierowcom, oferując przy tym imponujący zasięg
i możliwości eksploatacyjne.

EVENTY
Data publikacji: 30 października, 2023

NOWA GENERACJA BATERII

ZASIĘG 600 KM

Solaris Urbino 18 electric reprezentuje najwyższą jakość transportu. Zbudowany w oparciu o nową architekturę układu napędowego i najnowszą technologię bateryjną pojazd gwarantuje przewoźnikom całodzienną operacyjność i wyjątkową wydajność. Autobus został wyposażony w silnik asynchroniczny o mocy 240 kW oraz w nowej generacji baterie Solaris High Energy, które charakteryzują się wysoką gęstością energii, a to przekłada się na wysoki zasięg operacyjny – przy zachowaniu niskiej masy. Przewoźnikom oferujemy różne opcje konfiguracji pojemności baterii, z których wszystkie zlokalizowane są na dachu pojazdu. Wykorzystanie maksymalnej liczby baterii, o łącznej pojemności ponad 800 kWh, pozwoliło na uzyskanie nieprzeciętnych zasięgów, oferując aż 600 km bezemisyjnej jazdy (wynik w oparciu o pomiary zużycia energii w testach e-SORT 2).

MOC ŁADOWANIA

Podobnie jak w przypadku naszych innych przegubowych platform pod napędy bezemisyjne, Urbino 18 electric oferuje kilka możliwości, jeśli chodzi o sposoby ładowania. Rozwiązaniem bazowym, które zostało zastosowane w modelu targowym, jest gniazdo plug-in, zamontowane nad pierwszą osią po prawej stronie pojazdu. Inne dostępne opcje obejmują ładowanie poprzez pantograf lub tzw. pantograf odwrócony montowany na stacji ładującej.

NOWA ARCHITEKTURA UKŁADU NAPĘDOWEGO

Autobus wyróżnia nowa konstrukcja, zaplanowana bez tradycyjnej wieży silnika. W zamian zastosowano rozproszony układ napędowy z komponentami umieszczonymi na dachu i w tylnej części pojazdu. Rozwiązanie to maksymalizuje przestrzeń pasażerską, ułatwia serwisowanie i zapewnia dużą elastyczność konfiguracji, pozwalając na wszechstronne wykorzystanie powierzchni dachu. Maksymalna liczba pasażerów, którzy jednocześnie mogą podróżować Urbino 18 electric, wynosi do 145 osób (dla DMC 29 t).

PEŁNIA BEZPIECZEŃSTWA

Urbino 18 electric spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, w tym również cyberbezpieczeństwa, a także nowe wymogi GSR2, które zaczną obowiązywać nowo rejestrowane pojazdy od lipca 2024 roku. Nowa konstrukcja w połączeniu z wysokowydajnymi bateriami, zaawansowanymi systemami ADAS i rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo, jest tym, co definiuje Urbino 18 electric. A wszystko to w dynamicznej i nowoczesnej stylistyce, którą nasza firma od lat oferuje swoim klientów.

CO DALEJ?

Czy to nasze ostatnie słowo, jeśli chodzi o rozwój naszych bezemisyjnych produktów? Absolutnie nie! Kulisy kolejnego projektu zdradził podczas targów Busworld Dariusz Michalak, CTO Solaris:

„Jesteśmy bardzo dumni z produktu prezentowanego w Brukseli na targach Busworld. Obecnie pracujemy nad autobusem 12-metrowym, który będzie zbudowany w analogicznej technologii. Skupiamy się na kosztach obsługi, skupiamy się na niezawodności i trwałości, skupiamy się na TCO, ale przede wszystkim na bezpieczeństwie – bezpieczeństwie pasażerów, bezpieczeństwie innych użytkowników ruchu drogowego”.

Budowa autobusu 18m z napędem rozproszonym i bateriami na dachu powstała przy wsparciu i w ramach projektu „Solaris Cybersecure Connectivity” nr umowy POIR.01.01.01-00-0298/22-00, który jest dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Powrót do listy artykułów

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn