solaris

URBINO
18 HYDROGEN

na Bus Euro Test 2024

Bus Euro Test to wydarzenie, które przyciąga uwagę całej branży transportu publicznego w Europie. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych (ACE) ma na celu wyłonienie najlepszego autobusu miejskiego na kolejny rok. Tegoroczna edycja odbyła się 7-9 maja w Pradze, gdzie jury skrupulatnie oceniało prezentowane pojazdy pod kątem ich możliwości operacyjnych, innowacyjności i przyjazności dla pasażerów i kierowców. Solaris zaprezentował swój przegubowy autobus wodorowy, Urbino 18 hydrogen. 

e-mobility
Data publikacji: 23 maja, 2024

Walka o tytuł
Bus of the Year 2025

W tegorocznym konkursie Bus Euro Test wzięło udział 5 producentów autobusów miejskich: Daimler, Ebusco, MAN, Solaris Bus & Coach oraz VDL. Oficjalnym kandydatem marki Solaris do tytułu Bus of the Year 2025 był Solaris Urbino 18 hydrogen. Wybór tego konkretnego modelu był nieprzypadkowy – to nie tylko wskazanie coraz bardziej widocznego trendu wykorzystania tego zero-emisyjnego napędu, ale także odzwierciedlenie pozycji Solarisa jako niekwestionowanego lidera w obrębie wodorowych rozwiązań dla transportu publicznego. Wodór to dziś jedno z najczęściej wymienianych źródeł energii, jeśli chodzi o rozwój gospodarki bezemisyjnej. Zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na wodorze stale rośnie w Europie, także w segmencie autobusów miejskich. Dlatego właśnie Solaris widzi w nim jedno z paliw przyszłości. W portfelu producenta znajduje się ponad 800 zamówionych autobusów wodorowych. 200 z nich obsługuje już pasażerów w kilkunastu europejskich miastach. 


Bus Euro Test –
na czym polega?

 

W trakcie konkursu jury przeprowadziło szczegółowe testy, sprawdzając różne aspekty funkcjonalności i wydajności autobusów. Badano przyspieszenie, drogę hamowania, ale także ogólne wrażenia zarówno z perspektywy kierowcy, jak i pasażerów. Każdy z konkurencyjnych modeli był testowany w ruchu miejskim i podmiejskim na kilkunastokilometrowej trasie przebiegającej przez Kładno pod Pragą.

Producenci mieli możliwość dokładnego omówienia parametrów pojazdów i odpowiedzenia na szczegółowe pytania dziennikarzy zasiadających w jury konkursu. Solaris był reprezentowany przez silną drużynę ekspertów, którzy pracowali przy konstruowaniu i pracach rozwojowych tego modelu. 

Solaris Urbino 18 hydrogen – bezemisyjny transport miejski najwyższej jakości

ZAAWANSOWANA TECHNOLOGIA WODOROWA

 

Głównym źródłem energii w Urbino 18 hydrogen jest wodór, a centralny punkt autobusu stanowi najnowocześniejsze ogniwo paliwowe, które działa jak miniaturowa elektrownia wodorowa. Wodór jest przekształcany jest tam w energię elektryczną, która dalej jest przekazywana do układu napędowego.  

„Niewielka liczba baterii oraz większa moc ogniwa paliwowego w Urbino 18 hydrogen pozwalają na efektywne działanie tego nowoczesnego autobusu, który może przewieźć nawet przewozić nawet 140 pasażerów. Dodatkową zaletą ogniwa paliwowego jest szybkie przygotowanie pojazdu do kolejnego kursu. Ponieważ niemal cała energia jest magazynowana w wodorze, aby kontynuować jazdę, wystarczy zatankować wodór. Po tankowaniu autobus jest gotowy do pokonania nawet 600 km. Nie wymaga to dodatkowej infrastruktury, takiej jak stacja ładowania,

mówił Dariusz Michalak, CTO Solaris Bus & Coach 

Autobus jest wyposażony w baterie Solaris High Power o pojemności około 60 kWh, które służą jako pomocnicze źródło zasilania, wykorzystywane na przykład podczas przyspieszania, a także do magazynowania energii.  

 

MODUŁOWY NAPĘD = WIĘCEJ MIEJSCA

 

Solaris Urbino 18 hydrogen nie posiada konwencjonalnej komory silnika, ponieważ został wyposażony w modułowy układ napędowy z podzespołami umieszczonymi na dachu i z tyłu pojazdu. Rozwiązanie to: 

 • maksymalizuje pojemność pasażerską,  
 • ułatwia serwisowanie,  
 • zapewnia dużą elastyczność, jeśli chodzi o opcje aranżacji dachu.  

W zależności od konfiguracji, autobus może przewozić nawet do 140 pasażerów. Model zgłoszony do konkursu może być homologowany jako pojazd klasy II, co umożliwia jego wykorzystanie na trasach międzymiastowych.

 

> 600 KM ZASIĘGU

 

Dzięki zastosowanej technologii wodorowej i zwiększonej liczbie nowych, lekkich zbiorników wodoru o łącznej pojemności 51,2 kg, Solaris Urbino 18 hydrogen doskonale sprawdza się na dłuższych trasach. Jest w stanie pokonać 600 km na jednym tankowaniu, zachowując przy tym wszystkie właściwości napędu elektrycznego (na podstawie zużycia energii w testach e-SORT 2). Pełne tankowanie pojazdu trwa około 20 minut.   

 

Bus Euro Test –
kiedy wyniki?

Solaris zapisał się już na kartach historii w 2017 roku, zdobywając tytuł Bus of the Year za Urbino 12 electric. Wtedy po raz pierwszy tytuł ten powędrował do autobusu z napędem elektrycznym. W tym roku wróciliśmy z kolejną zaawansowaną technologią. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią wydarzenia, które ma tak ogromne znaczenie dla całej branży. Z radością uczestniczymy w dyskusjach i spotkaniach w gronie, które podziela nasze zaangażowanie w zrównoważony i bezemisyjny transport publiczny. Z entuzjazjem oczekujemy na wyniki konkursu, które zaplanowane są na wrzesień tego roku. 

 

Solaris Urbino 18 hydrogen na Bus Euro Test 2024
GALERIA ZDJĘĆ

 

Najnowsze artykuły

 • Trollino 12 w Bukareszcie

  Solaris jest w trakcie dostaw 100 trolejbusów Trollino 12, zamówionych przez Urząd Miasta w Bukareszcie. To prestiżowy kontrakt, którego wartość…
 • Solaris Urbino 18 hydrogen na Bus Euro Test 2024

  Euro Bus Test to wydarzenie, które przyciąga uwagę całej branży transportu publicznego w Europie. Solaris zaprezentował na nim swój przegubowy…
 • Zadowolony klient do nasz priorytet

  Nieodłącznym elementem strategii Solarisa jest regularne przeprowadzanie Badań Satysfakcji Klienta. Właśnie zakończyliśmy prace...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz biuletyn na LinkedIn